BIEGANIE,  WSPOMNIENIA

19 Bieg ulicą Piotrkowską Rossmann Run 2022

W sobotę 28 maja odbył się w Łodzi 19 Bieg ulicą Piotrkowską Rossmann Run 2022 na dystansie 10 km. Brałem w nim udział. Zapraszam na krótką relację.

Super organizacja!

Jak zwykle bieg był znakomicie zorganizowany. Brałem udział w tym biegu już po raz piąty i nigdy się nie zawiodłem. Tegoroczna trasa ponownie została zmieniona. Jest to związane z remontami i rewitalizacją łódzkiej starówki. Organizatorom leży na sercu, aby jak najdłuższa część trasy przebiegała właśnie ulicą Piotrkowską, która jest najbardziej reprezentacyjną ulicą miasta Łodzi. Bieg odbywa się przeważnie pod koniec maja, a sponsorem tytularnym jest firma Rossmann. To właśnie tutaj w Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 23 maja 1993 roku Rossmann otworzył swój pierwszy sklep w Polsce! Głównym organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Akademia Sport i Zdrowie, działające przy Urzędzie Miasta w Łodzi

Na bieg zapisało się 3836, a ukończyło 3116 zawodników. Nie wszyscy wystartowali, ze względu na chłód i deszczową pogodę tego dnia. Na szczęście pod wieczór, na czas biegu deszcz ustał. Jednak niektóre odcinki trasy, szczególnie te z granitową nawierzchnią były trochę śliskie.

„Biała Fabryka” Geyera

Tym razem start i metę zorganizowano w okolicy zrewitalizowanego kompleksu Ogrody Geyera, oczywiście przy ulicy Piotrkowskiej. To tutaj w roku 1828 Niemiec Ludwik Ferdynand Geyer założył swój pierwszy zakład włókienniczy, stając się pionierem łódzkiego włókiennictwa! Na terenie wybudowanej przez niego w 1835 roku tzw. Białej Fabryki ma dziś swoją siedzibę Centralne Muzeum Włókiennictwa. W Ogrodach Geyera mieściło się biuro zawodów, depozyty, stoiska sponsorów, scena oraz kuchnia polowa, serwująca po biegu zupę.

Wreszcie wspólny start!

Pandemia covida odpuściła! Wreszcie wspólny start! Bez maseczek, obostrzeń, dezynfekcji i wszystkich tych niedogodności, do których chyba już nawet się trochę przyzwyczailiśmy. Pandemia zrobiła swoje! Setki odwołanych biegów, część przeprowadzona wirtualnie, jak choćby Mistrzostwa Świata w Półmaratonie w Gdyni 2020.

Dokładnie dwa lata temu 2 czerwca 2020 roku, jadąc na rowerze w okolicach Kutna zrobiłem zdjęcie tego znaku. Pomyślałem wtedy: „przyda mi się na bloga, a za 2-3 tygodnie, kiedy skończy się pandemia covida opublikuję je”. 🙂 Czekało 2 lata! Co prawda na dzień pisania tego artykułu nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, jednak Bieg ulicą Piotrkowską dał mi nadzieję, że pandemii już nie ma. 🙂 Wspaniała atmosfera spotkania ze znajomymi, uściski i gratulacje po biegu, wspólne zdjęcia i wszechobecne endorfiny, które powodują, że ludzie są szczęśliwi! Zmęczeni po biegu, ale szczęśliwi. Tej atmosfery brakowało mi przez te ponad 2 lata i tym bardziej cieszę się, że wróciła. 🙂

19 Bieg ulicą Piotrkowską Rossmann Run 2022 – pakiet startowy

Fajny pakiet

Dla każdego zawodnika organizatorzy przygotowali pakiet startowy, w skład którego wchodziła dobrej jakości koszulka funkcyjna, numer startowy, napoje, przekąski i oczywiście kosmetyki Rossmanna.

Na każdego zawodnika, który przekroczył linię mety czekał pamiątkowy medal, a także gorąca zupa.

Bieg wygrał Mateusz Kaczor z czasem 00:29:42, reprezentujący klub RLTL ZTE Radom, a najszybszą kobietą była Lilia Fisikovici z Mołdawii, reprezentująca klub Lkb Rudnik. Pełne wyniki zawodów można znaleźć tutaj.

Ja ukończyłem bieg na 2384 miejscu z czasem 00:59:18. Jestem bardzo zadowolony z tego startu, a czas poniżej godziny na 10 kilometrów jest zawsze dla mnie czasem dobrym.

Przerwy w treningach spowodowane pandemią i nieregularnością startów, a także przechorowanie covida odbiły się również na mojej kondycji. Niemniej jednak „życiówka” w Warszawskim Półmaratonie Pokoju w marcu 2022 roku i czas poniżej godziny na Piotrkowskiej to dobry prognostyk na ten sezon.

Stoisko Fundacji KTOŚ

Bieg dla Fundacji KTOŚ

Bardzo się ucieszyłem, że Bieg ulicą Piotrkowską Rossmann Run 2022 można było pobiec dodatkowo jako bieg charytatywny. Bieganie charytatywne daje mi dodatkowego „powera” – czuję się potrzebny i wiem, że nie mogę zawieść! W tym biegu można było wesprzeć pięć różnych organizacji. Wybrałem Fundację KTOŚ. Czy wiesz kim jest ten KTOŚ? Ja też nie wiedziałem. Tych ludzi nie widać, bo opiekują się osobami niepełnosprawnymi – najczęściej swoimi dziećmi – często przez kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat! Nie wychodzą z domów, nie byli nigdy w kinie, czy teatrze. Nie mogą iść do parku na spacer, czy na zakupy! Są takie osoby!

I to im właśnie pomaga Fundacja KTOŚ, zapewniając wsparcie psychologiczne, czy pomoc wolontariuszy, którzy choć na kilka godzin zastępują ich przy opiece nad osobą niepełnosprawną. KTOŚ może wyjść na spacer, czy do kina, spotkać się ze znajomymi, czy po prostu chwilę odetchnąć i „zmienić krajobraz”. Wsparcie Fundacji KTOŚ dało mi dużo do myślenia. Kiedy jestem niezadowolony, lub coś nie idzie po mojej myśli warto zastanowić się co ma powiedzieć ten KTOŚ?

Stoiska organizacji

Wszystkie organizacje miały podczas zawodów swoje „firmowe” stoiska i zbierały pieniądze na swoją statutową działalność. Dostałem od nich fundacyjne gadżety – właściwie to początkowo nie chciałem ich wziąć, ale przekonano mnie, że pochodzą od sponsorów i zostały przygotowane specjalnie na ten bieg.

Warto pomagać i promować takie mniej znane organizacje. Ja o Fundacji KTOŚ usłyszałem po raz pierwszy właśnie przy okazji tego biegu.

Biegniesz ze mną za rok?

Biegasz już, czy wciąż się wahasz? Mnie w maju 2022 minęło 7 lat od powrotu do w miarę regularnego biegania. Biegać naprawdę warto. Nie tylko dla medali i tej fantastycznej atmosfery zawodów, ale przede wszystkim dla własnego zdrowia. Warto wstać z kanapy i poruszać się na świeżym powietrzu. Wystartuj ze mną za rok w Łodzi na Piotrkowskiej. Dystans 10 kilometrów to trasa, do której spokojnie można się przygotować. Literatura biegowa podaje, ale wiem to też z własnego doświadczenia, że treningi do przebiegnięcia 10 kilometrów nie powodują żadnego uszczerbku na zdrowiu, a wręcz przeciwnie. 🙂

A może na początek zachęcę Cię poprzez mój artykuł pt. „7 moich rad jak zacząć biegać”.

Napisz proszę w komentarzach – co o tym sądzisz?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *