PODRÓŻE,  TURCJA

Stambuł nocą i rejs po Bosforze

Przed nami Stambuł nocą i rejs po Bosforze. To dwie ciekawe wycieczki, które warto odbyć będąc na miejscu. Zapraszam.

Stambuł zwiedzaliśmy w lipcu 2021 roku w ramach wycieczki objazdowej po Turcji Orient Extra z biura podróży Itaka. Pobyt w tym mieście, trwający niecałe dwie doby jedynie pokazał nam miejsca, do których trzeba będzie wrócić kiedyś samemu.

Stambuł nocą i rejs po Bosforze

Stambuł nocą

To wycieczka fakultatywna, za którą trzeba dopłacić po 25 euro od osoby. Są odmienne zdania, związane z wycieczkami fakultatywnymi i ich kosztami, niemniej jednak my zdecydowaliśmy się na nią, ponieważ miała bardzo dobre opinie. Na pewno warto zobaczyć, jak wygląda metropolia, która nigdy nie zasypia.

Dworzec kolejowy Marmaray Sirkeci İstasyonu

Orient Express

Podczas tej wycieczki zwiedza się między innymi dworzec kolejowy Marmaray Sirkeci İstasyonu, do którego dojeżdżał słynny Orient Express. Ten luksusowy pociąg kursował z Paryża do Konstantynopola od 4 października 1883 roku, z przerwami na dwie wojny światowe, a czas przejazdu wynosił poniżej 76 godzin! 🙂 W okresie powojennym trasy kilkakrotnie modyfikowano, a ostatni skład dotarł do Stambułu w 2009 roku. Jednak, kto chciałby ponownie przejechać się tym legendarnym pociągiem niech szykuje czas i pieniądze – od 2023 roku będzie kursował nowy Orient Express La Dolce Vita z Włoch do Paryża, Splitu i oczywiście Stambułu. Szacuje się, że cena biletu będzie oscylowała w granicach 2000 euro za osobę za dobę.

Na dworcu Marmaray Sirkeci İstasyonu możemy zobaczyć oryginalną lokomotywę składu Orient Expressu, a także pochodzące z XIX wieku perony.

Niestety do środka restauracji nas nie wpuszczono, zasłaniając się obostrzeniami pandemii covid-19.

Wędkarze na moście Galata

Most Galata

To centralny most Stambułu, przecinający tzw. Złoty Róg. Pierwszą przeprawę wybudowano w tym miejscu już w roku 1453, kiedy to Konstantynopol zajęli Turcy osmańscy pod wodzą sułtana Mehmeda II Zdobywcy. Jednak do XIX wieku większość towarów przeprawiano łodziami, dopiero po przeniesieniu w 1839 roku siedziby sułtana z pałacu Topkapı do pałacu Dolmabahçe, wybudowano most z prawdziwego zdarzenia, choć początkowo drewniany. Most kilkakrotnie przebudowywano, betonowy powstał w 1912 roku, a obecny w latach 90-tych XX wieku po uszkodzeniu przez pożar w 1992 roku.

Z mostu możemy podziwiać piękny widok na meczety – Błękitny i Hagię Sophię, aż szkoda, że nie zwiedzaliśmy go w dzień. Będzie do nadrobienia podczas kolejnej wizyty.

Restauracje pod mostem Galata

Ciekawostką jest fakt, że dolny poziom mostu jest wykorzystany na liczne restauracje i kawiarnie. Oczywiście sporo w nich ludzi – mieszkańcy Stambułu chętnie przychodzą tu zjeść, a szczególnie na świeżą rybę.

Pomnik Republiki na Placu Taksim

Plac Taksim

To centralny plac w Stambule, wokół którego odbywa się ożywiony handel i bogate życie nocne. W centrum placu znajduje się pomnik Republiki, a tuż obok nowoczesny meczet, który możemy zwiedzać zachowując normalne zasady, takie jak zdjęcie butów, odsłonięcie ramion i kolan oraz zachowanie ciszy.

Meczet na placu Taksim

Wokół placu na rozbudowanej sieci uliczek znajdują się bary, restauracje, kina i kawiarnie.

Pełno tu ludzi – a covid? Szczerze mówiąc – nie spotkaliśmy! 🙂

Rejs po Bosforze

Rejs znajdował się w programie naszej wycieczki. To dobra odskocznia i odpoczynek po całodniowym zwiedzaniu Stambułu. Można było spojrzeć na znane już zabytki z innej perspektywy. Rejs trwał około 1,5 godziny. Szkoda, że tego dnia było pochmurno i mocno wiało.

Pałac Dolmabahçe

Pałac Dolmabahçe

Mijamy go blisko. To pierwszy o tej skali budynek wybudowany w Stambule w stylu europejskim. W połowie XIX wieku, po przeprowadzce się tu z pałacu Topkapı sułtan nie szczędził środków na ubogacenie i upiększenie swojej nowej rezydencji. Szacuje się, że koszt budowy wyniósł równowartość 35 ton złota! 🙂 Ile to dziś pieniędzy? Ponad 2 miliardy dolarów! 🙂 Niestety nasza wycieczka nie obejmowała zwiedzania pałacu wewnątrz – również do nadrobienia podczas kolejnej wizyty. Mieszkał tu, urzędował i zmarł 11 listopada 1938 roku założyciel i pierwszy prezydent współczesnego państwa tureckiego Mustafa Kemal Atatürk. Dla jego uczczenia w całym budynku zatrzymano wszystkie zegary o godzinie jego śmierci, czyli o 9:05. Po śmierci prezydenta w pałacu utworzono muzeum.

Most Bosforski

Most Bosforski

Oddany do użytku w 1973 roku Most Bosforski ma 1560 metrów długości, a rozpiętość najdłuższego przęsła to 1074 metry. Jezdnia znajduje się na wysokości 64 metry nad lustrem wody. Codziennie przejeżdża przez niego w obu kierunkach prawie 200 tysięcy pojazdów. Naprawdę robi wrażenie! 🙂

Most łączy dwa kontynenty – Europę i Azję. Można tu więc przytoczyć dwie ciekawostki związane właśnie z tym miejscem. Na Moście Bosforskim rozegrano jedyny na świecie mecz tenisowy, który odbywał się na dwóch kontynentach. 17 maja 2005 roku Venus Williams zagrała pokazowy mecz z tureckim zawodnikiem Ipek Senoglu. Na moście odbywa się raz w roku jedyny na świecie maraton, przebiegający przez 2 kontynenty – Istanbul Eurasia Marathon.

Meczet Ortaköy

Charakterystycznym budynkiem, znajdującym się tuż obok mostu jest neobarokowy Meczet Ortaköy, wybudowany w połowie XIX wieku.

Myślę, że pasowałby do artykułu pt. „Obrazki ze Stambułu”, będąc znakiem rozpoznawczym dla bosforskiego mostu na wielu pocztówkach.

Twierdza Rumeli

Twierdza Rumeli – Rumeli Hisarı

Wybudowano ją po europejskiej stronie cieśniny Bosfor na polecenie sułtana Mehmeda II Zdobywcy w latach 1451-52, jako przyczółek do zdobycia Konstantynopola w roku 1453. Podobną twierdzę sułtan miał już gotową po stronie azjatyckiej.

Ogromna i masywna twierdza naprawdę robi wrażenie od strony wody. Kolejna atrakcja do nadrobienia podczas następnej wizyty w Stambule.

Rejs dobiega końca, a przed nami jeszcze kilka dni zwiedzania. Już dziś zapraszam Cię na relacje – odwiedzimy Ankarę i malowniczą Kapadocję. 🙂

Napisz proszę w komentarzach – podobał Ci się Stambuł nocą i rejs po Bosforze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *