PODRÓŻE,  TURCJA

Topkapı – pałac sułtana w Stambule

Przed nami Topkapı – pałac sułtana w Stambule. Turecka nazwa to Topkapı Sarayı. Tutaj mieszkał i urzędował sułtan w latach 1453 – 1839, a więc ponad 380 lat. Pałac zwiedza się w ramach wycieczki objazdowej po Turcji Orient Extra z biura podróży Itaka. Zapraszam na spacer po rezydencji władcy!

Krótka historia

Budowę pałacu rozpoczął sułtan Mehmed II Zdobywca w roku 1453, a więc w roku zdobycia Konstantynopola. Odbudował on miasto i uczynił stolicą Imperium Osmańskiego. Pałac Topkapı wybudowano w niecałe 10 lat, a biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia był to bardzo krótki czas.

Topkapı – pałac sułtana w Stambule zajmuje powierzchnię 75 hektarów
Plan pałacu ze strony www.researchgate.net

Rezydencja sułtana zajmowała bowiem powierzchnię 75 hektarów. Zastanawiasz się może, z czym to porównać? Państwo Watykan ma tylko 44 hektary powierzchni. Kolejni sułtani, między innymi Sulejman I Wspaniały, mieszkali i urzędowali tu do 1839 roku, kiedy przeniesiono ich rezydencję do pałacu Dolmabahçe, również w Stambule.

Brama Imperialna

Cztery dziedzińce – dziedziniec pierwszy

Pałac Topkapı składa się z czterech dziedzińców, z których każdy z nich coraz bardziej ograniczał dostęp osób postronnych do osoby sułtana. Na pierwszy dziedziniec wchodzimy przez Bramę Imperialną, która oddzielała pałac od miasta.

Dziedziniec pierwszy

Mieli tu dostęp wszyscy, zarówno pieszo, jak i konno. Wzdłuż dziedzińca znajdowały się łaźnie, stajnie i różnego rodzaju pomieszczenia gospodarcze.

Kościół Hagia Eirene

Znajduje się tu również pochodzący z VI wieku, wczesnochrześcijański kościół Hagia Eirene, zwany też kościołem pw. Pokoju Bożego, którego po zdobyciu Konstantynopola nie przerobiono na meczet, ale urządzono w nim arsenał.

Złota mozaika z VIII wieku

Do dziś można podziwiać w absydzie kościoła, pochodzącą z VIII wieku złotą mozaikę z wizerunkiem krzyża.

Brama Środkowa

Drugi dziedziniec

Wchodzimy na niego przez Bramę Środkową, wybudowaną w 1524 roku przez sułtana Sulejmana I Wspaniałego. Tu już nie wszyscy mieli dostęp.

Pomieszczenia gospodarcze

Wzdłuż dziedzińca znajdowały się pomieszczenia gospodarcze, ale także kuchnia, w której przygotowywano posiłki dla sułtana i jego dworu. Na terenie drugiego dziedzińca znajduje się także wejście do sułtańskiego haremu. Tą instytucją opiekowała się matka urzędującego sułtana. Harem z arabskiego znaczy „miejsce zakazane lub święte”. Były to pomieszczenia, w których mieszkał sułtan ze swoją rodziną i służbą. Według prawa islamu mógł mieć on oficjalnie cztery żony, natomiast konkubin tyle, ile zdołał utrzymać. Szacuje się, że w sułtańskim haremie mogło przebywać nawet 1200 kobiet. Niektóre z nich były konkubinami sułtana, a niektóre obdarzały swoimi wdziękami sułtańskich gości. Jednak był to ich wspólny dom wszyscy tam traktowali się jak domownicy. Dziś harem zwiedza się za dodatkową opłatą, niestety z braku czasu nie zdążyliśmy. Pozycja na pewno do nadrobienia w przyszłości.

Brama Szczęśliwości

Trzeci dziedziniec

Na trzeci dziedziniec wchodzi się przez Bramę Szczęśliwości. Żeby tutaj wejść, trzeba było mieć już specjalne pozwolenie od sułtana. Tu zaczynała się prywatna część jego rezydencji.

Biblioteka Ahmeda III
Wnętrze biblioteki

Mieścił się tu między innymi uniwersytet i biblioteka.

Prywatne apartamenty sułtana z Salą Tronową

W Sali Tronowej, gdzie sułtan przyjmował najważniejszych gości znajduje się dziś muzeum najcenniejszych relikwii islamu, takich jak np. płaszcz Mahometa. Niestety wewnątrz obowiązuje całkowity zakaz fotografowania. Podczas zwiedzania należy zachować ciszę i powagę, albowiem dla Turków, którzy są muzułmanami te relikwie mają ogromne znaczenie. Widać ich głębokie skupienie, silne przejęcie, a nawet elementy medytacji nad podziwianymi eksponatami. Warto zobaczyć jako ciekawostkę.

Zbrojownia

Tuż obok znajduje się zbrojownia, ukazująca wyposażenie wojenne sułtana. Tam można robić zdjęcia, a naprawdę warto, bo przedmioty,wydawałoby się codziennego, wojennego użytku są wykonane z wielkim kunsztem.

Prywatne ogrody sułtana

Czwarty dziedziniec

Obejmuje ogrodowo – mieszkalną część rezydencji sułtana. Tutaj sułtan wypoczywał w specjalnie do tego zaadaptowanych pawilonach.

Pawilony sułtana

Może nie tyle zaadaptowanych, co dziś powiedzielibyśmy urządzonych na full wypas! 🙂

Prywatne apartamenty sułtana

To bogato zdobione pomieszczenia, z wyposażeniem wykonanym z najdroższych materiałów.

Prywatne apartamenty sułtana

Pomieszczenia wykładane drogimi mozaikami, a meble wyściełane jedwabiem.

Tron sułtana

Weźmy choćby sułtański tron – wykonany z drewna orzecha laskowego, a inkrustowany masą perłową, złotem i srebrem. Ponadto wykładany chryzolitami, rubinami, topazami, i kryształkami kwarcu. Prawdziwe dzieło sztuki. Sułtan żył na bogato i nie krył tego bogactwa przed odwiedzającymi go gośćmi. 🙂

Sułtański meczet

Na czwartym dziedzińcu znajduje się także mały meczet – pierwotnie prywatne miejsce modlitw dla sułtana, dziś udostępniony dla turystów. Wewnątrz na dole modlą się mężczyźni, a na górnym balkonie kobiety. Nie należy ich fotografować z szacunku dla czasu ich modlitwy.

Widok na Bosfor i azjatycką część Stambułu

Obok meczetu możemy zobaczyć piękną panoramę cieśniny Bosfor oraz część miasta na jej wschodnim brzegu. Pałac Topkapı leży na zalesionym wzgórzu po zachodniej stronie cieśniny, a więc w europejskiej części Stambułu i całej Turcji.

Niestety na zwiedzanie całego kompleksu mieliśmy tylko 1,5 godziny czasu. To zbyt mało, ale taka jest specyfika wycieczek objazdowych. Pałac Topkapı Sarayı zdecydowanie do powtórki – może już w 2023 roku, kiedy Turcja będzie obchodzić 100 lecie odzyskania niepodległości. Myślę, że na dokładne obejrzenie wszystkich eksponatów potrzeba minimum 5-6 godzin.

Już w drodze do Stambułu nasz pilot opowiadał nam dużo o tym mieście i to było do przewidzenia, że półtora dnia zwiedzania, to zbyt mało na Stambuł. Jednak wspomnienia pozostały, a taka wycieczka pokazała na co zwrócić uwagę podczas kolejnej wizyty.

Napisz proszę w komentarzach. Podobało Ci się w pałacu sułtana?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *