PODRÓŻE,  UKRAINA

Padół – zabytkowa dzielnica Kijowa

Przed nami Padół – zabytkowa dzielnica Kijowa, położona nad Dnieprem. Dzielnica trochę zapomniana, napawająca nostalgią, ale na pewno warta odwiedzenia. Tutaj przez prawie 600 lat znajdowało się mieszkalne i handlowe centrum miasta. Zapraszam na spacer!

Cerkiew Św. Andrzeja

Cerkiew Św. Andrzeja

Co prawda cerkiew nie znajduje się jeszcze na Padole, ale stąd rozpoczyna się ulica Zjazd Św. Andrzeja, która łączy Górne Miasto z Padołem.

Ulica Zjazd Św. Andrzeja

Wybudowana w stylu rokokowym w połowie XVIII wieku cerkiew, nie ma sobie równych pod względem bogactwa wystroju.

Rokokowy ikonostas

Budowę cerkwi osobiście nadzorowała caryca Elżbieta Piotrowna, która w 1744 roku położyła kamień węgielny, a do jej wykonania i nadzoru oddelegowała swojego nadwornego architekta włoskiego pochodzenia – Warfłomieja Rastrellego. Cerkiew wybudowano na skarpie, co jeszcze potęguje jej wielkość.

Cerkiew Św. Andrzeja

Wstęp do cerkwi kosztuje 70 hrywien, czyli około 11 złotych, ulgowy – 30 hrywien. Zdecydowanie warto! Można również kupić bilet tylko na taras widokowy, skąd właśnie najlepiej widać cały Padół. Więcej informacji o cerkwi tutaj. W przepiękny sposób ukazano jej wnętrze w postaci wirtualnego spaceru.

Krótka historia Padołu

Dzielnica Padół (ukr. Поділ) zaczęła się rozwijać po roku 1240, kiedy to najazd Tatarów zniszczył Górne Miasto Kijów Jarosława Mądrego. Wcześniej były tu pojedyncze sioła i wioski. Po zniszczeniu miasta na Padół przenieśli się kupcy i rzemieślnicy, wydzielono nowe kwartały ziemi i budowano nowe domy. Zasiedlili je mieszkańcy Rusi, ale także Polacy, Żydzi, Niemcy, Ormianie, Grecy, Włosi i Węgrzy.

Padół – zabytkowa dzielnica Kijowa

W XIV wieku Padół włączono do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a Litwini wybudowali na wzgórzu drewniany zamek. W XV wieku odbywały się tu posiedzenia rady miasta Kijowa, a dzielnica miała swój odrębny herb. Stare, Górne Miasto Kijów powoli traciło na znaczeniu. Szacuje się, że w XVII wieku na Padole mieszkało sześciokrotnie więcej ludzi niż w Starym Kijowie, czyli około 6 tysięcy mieszkańców. Silny rozwój Padołu zakończył się wraz z wielkim pożarem, który wybuchł w 1811 roku.

Ruszamy na Padół!

Spacer po Padole można rozpocząć właśnie od ulicy Zjazd Św. Andrzeja, lub od Placu Pocztowego. My rozpoczęliśmy od placu.

Cerkiew Narodzenia Pańskiego na Placu Pocztowym

Znajduje się tu Cerkiew Narodzenia Pańskiego, odbudowana już w XXI wieku po wysadzeniu jej w powietrze w 1935 roku z rozkazu Stalina. Warto zajrzeć do środka.

Cerkiew Pokrowska

Idąc ulicą Pokrowską mijamy jeszcze jedną cerkiew, o tej samej nazwie – Cerkiew Pokrowska, wybudowaną w II połowie XVIII wieku na miejscu świątyni ormiańskiej. Dochodzimy do Placu Kontraktowego, który jet centralnym placem dzielnicy.

Plac Kontraktowy

Tutaj też znajduje się większość głównych zabytków. Nazwa placu związana jest z odbywającymi się tu od końca XVIII do lat 20-stych XX wieku targami. Każdego roku pomiędzy 15 stycznia, a 1 lutego zjeżdżali się tu kupcy, handlarze, tancerze i muzykanci, ale także prostytutki i złodzieje. Wszyscy z zamiarem ubicia interesu.

Dwór Gościnny

Przybysze zatrzymywali się w okazałym Dworze Gościnnym pełniącym rolę hotelu. Budowę dwukondygnacyjnego budynku rozpoczęto w 1809 roku, niestety z powodu pożaru w 1811 roku wybudowano tylko jedno piętro. Drugie piętro dobudowano dopiero w 1980 roku, jednak do dziś budynek jest w remoncie i faktycznie nigdy nie został ukończony.

Dom Kontraktowy

W tym samym czasie po przeciwległej stronie placu wybudowano Dom Kontraktowy, który pełnił podobne role, tylko dla „lepszych gości”. Budynek ocalał i dziś mieści się w nim giełda.

Pomnik Piotra Sahajdacznego

Obok Domu Kontraktowego możemy zobaczyć pomnik Piotra Sahajdacznego. To jeden z najwybitniejszych hetmanów kozackich, zasłużony dla historii Rzeczypospolitej. W 1618 roku walczył z Rosją, a w 1621 roku wspomagał kozackim posiłkami bitwę z Turkami pod Chocimiem.

Akademia Kijowsko-Mohylańska

Na placu znajduje się również charakterystyczny budynek Akademii Kijowsko – Mohylańskiej. Obecny budynek wybudowano w latach XX-tych XIX wieku, ale pierwszą kondygnację wzniósł ponad sto lat wcześniej bohater narodowy Ukrainy – hetman Iwan Mazepa, którego naszyjnik udało mi się zobaczyć w Soborze Sofijskim. 🙂

Monaster Św. Elżbiety

Tuż obok budynku akademii zobaczyć możemy jeszcze jeden ciekawy budynek. To zbudowany w XVIII wieku przez osiadłych w mieście Greków monaster Św. Elżbiety.

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Pyrochoszczej

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Pyrochoszczej

Spacerując po placu warto zobaczyć Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy Pyrochoszczej. Do dziś nie wyjaśniono pochodzenia jej nazwy, ale najbardziej prawdopodobna wydaje się teoria, która łączy dwa słowa: – „pyro”, czyli ziarno i „hoszcz”, czyli gość, kupiec. Mogła być to więc świątynia kupców, co biorąc pod uwagę specyfikę tego miejsca wydaje się prawdopodobne. Cerkiew istniała tu już na początku XII wieku, jednak i ona została zniszczona w 1935 roku. Odbudowano ją w latach 90-tych XX wieku z zachowaniem jej pierwotnego wyglądu. Udało nam się zajrzeć do środka, ale ponieważ Padół zwiedzaliśmy w niedzielę, we wszystkich cerkwiach odbywały się nabożeństwa, których nie chcieliśmy zakłócać.

Rotunda z fontanną Samson

Dosłownie naprzeciwko cerkwi znajduje się jeszcze jedna ciekawostka. To niewielka rotunda, w której znajduje się fontanna o nazwie Samson.

Samson walczący z lwem

Fontanna przedstawia Samsona, który walczy z lwem. Wybudowano ją na początku XIX wieku i zapewne miała dawać ochłodę przybyszom korzystającym z Domu Gościnnego.

Padół – zabytkowa dzielnica Kijowa

Ulice Padołu

Idąc z Placu Kontraktowego w kierunku rzeki Dniepr mijamy kilka ulic. Niektóre kamienice przypominają trochę Łódź.

Padół – zabytkowa dzielnica Kijowa

Wiele kamienic wymaga niestety gruntownego remontu, widać jak są przechylone i stoją tylko dlatego, że znajdują się w ciągu innych budynków.

Cerkiew Św. Mikołaja na Nabrzeżu

Po drodze mijamy jeszcze dwie cerkwie. To cerkiew Św. Mikołaja na Nabrzeżu i cerkiew Św. Ilji ze złotymi kopułami.

Cerkiew Św. Ilji

Dochodzimy do brzegu rzeki. Tutaj znajduje się absolutny unikat – cerkiew Św. Mikołaja na Wodzie.

Cerkiew Św. Mikołaja na Wodzie

Widzieliśmy ją już wcześniej od strony rzeki podczas rejsu po Dnieprze. Fundamenty świątyni osadzone są w korycie rzeki, a wchodzi się do niej specjalnym mostkiem.

Kijowski Port Rzeczny

Idąc wzdłuż nabrzeża dochodzimy do Kijowskiego Portu Rzecznego, skąd wypływają statki pasażerskie.

Plac Pocztowy

Budynek portu sąsiaduje z Placem Pocztowym, na którym rozpoczynaliśmy nasz spacer. W portowej restauracji zamawiamy zasłużoną kawę i rogalika z konfiturą.

Zasłużona kawa 🙂

Trochę się nachodziliśmy, a i sierpniowy upał dał się nam we znaki. Spacer po Padole zajął nam około 3 godzin.

A czy Tobie podobał się Padół – zabytkowa dzielnica Kijowa? A może już zdarzyło Ci się tam być? Napisz proszę w komentarzach. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *