EGIPT,  PODRÓŻE,  PORADY

Egipt – porady praktyczne – aktualizacja

Egipt – porady praktyczne – aktualizacja to skondensowane minimum wiedzy, co zabrać i jak zachować się na miejscu. Aktualizacji artykułu dokonałem 21 listopada 2021 roku dzięki wielu uwagom i cennym radom moich Czytelników! Kochani – wszyscy jesteście autorami tego tekstu! Bardzo Wam za to dziękuję! To także zbiór obserwacji i doświadczeń z naszej wycieczki objazdowej Bogowie i Faraonowie z biura podróży Itaka. Niech ten artykuł pomaga tym, którzy wybierają się do Egiptu. 🙂

Przed wyjazdem

Wizy

Obywatele Polski są objęci obowiązkiem wizowym w Egipcie, który przywrócono od 1 maja 2021 roku. Koszt wizy jednokrotnej to 25 USD. Wizę można kupić w okienku na lotnisku, lub zamówić przez internet na stronie www.visa2egypt.gov.eg

Sprawdź ważność paszportu

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po powrocie, a jeśli aplikujesz o wizę przez internet – 8 miesięcy. Zrób ksero paszportu, które nosić będziesz przy sobie, kiedy paszport zostaje np. w hotelu. My robimy tak zawsze, chociaż niektórzy Czytelnicy piszą, że nie jest to konieczne. 🙂

Covid-19

Sytuacja jest zmienna, więc sprawdź proszę aktualne wymogi na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w zakładce Informacje dla podróżujących / Egipt.

Ubezpieczenie

Jeśli jedziesz z biura podróży to zapewne masz je w cenie, ale jeśli planujesz podróż samodzielnie – wykup je koniecznie. Na tym nie należy oszczędzać! Obecnie w czasach pandemii covid-19 większość firm ubezpieczeniowych oferuje polisy z ewentualnym pokryciem kosztów leczenia, hospitalizacji, czy konieczności przedłużenia pobytu ze względu na kwarantannę. Koszt nie jest duży, biorąc pod uwagę ewentualne koszty pobytu, czy leczenia za granicą.

Egipt – porady praktyczne – aktualizacja. Nowe dolary

Pieniądze

Sprawdź posiadane dolary amerykańskie, które zabierasz. Muszą być z nowej serii, czyli wydane po 1997 roku. „Stare dolary” nie są w Egipcie akceptowane. Jest to szczególnie ważne podczas wycieczek objazdowych, gdzie pilot zbiera odliczoną kwotę na wycieczki fakultatywne. Za wizę na lotnisku również płaci się gotówką. Koniecznie zabierz jednodolarówki. W Egipcie masz wrażenie, że wszystko kosztuje jednego dolara.

Szczepienia

Nie ma wymogu dodatkowych szczepień przeciw chorobom tropikalnym. Zaleca się szczepienia przeciwko tyfusowi, żółtaczce typu A i B, polio oraz tężcowi.

Ubranie zimą

Jeśli jedziesz zimą zabierz lekką kurtkę, czy polar. Wieczorami i w nocy temperatura spada do około 12 °C. Chłodno może być też w pokoju, ale można wtedy ustawić klimatyzację „na grzanie”. W dzień, kiedy temperatura dochodzi do 30 °C spokojnie się poopalasz. 

Filtr UV

Zabierz filtr przeciwsłoneczny – nawet zimą. Słońce operuje tam mocno i pod innym kątem.

Leki

Zabierz leki na wypadek zatrucia pokarmowego, nazywanego powszechnie „zemstą faraona”, która nas na szczęście ominęła. Praktykujemy od lat przyjmowanie probiotyku przez 10 dni – 5 dni przed wyjazdem i 5 dni na miejscu. To nasz wypróbowany sposób na różne flory bakteryjne w różnych krajach i jak do tej pory nie mieliśmy żadnego poważnego zatrucia. Wiem jednak z doświadczenia w mediach społecznościowych, że nie wszyscy się ze mną zgadzają. 🙂 Pamiętaj o lekach przyjmowanych na stałe oraz awaryjnie, czymś na ból głowy, gardła, czy gorączkę. Leki można kupić także w Egipcie w cenach niższych niż w Polsce.

Świątynia Amona-Re w Karnaku

Przygotuj się merytorycznie

Wiele zabytków jest do siebie podobnych, mimo różnicy czasu, w których powstały wynoszącej nawet 1300 lat! Dobrze jest wiedzieć, gdzie i co zwiedzasz oraz jakiemu bóstwu poświęcona jest akurat dana świątynia. Dobrze przed wyjazdem poczytać o egipskich bogach i wierzeniach.

Wydrukuj umowę

Jeśli jedziesz z biurem podróży, wydrukuj umowę i weź ją ze sobą, aby sprawdzić, czy wszystkie punkty zostały zrealizowane. Mieliśmy taką akcję w Grecji, gdzie upadające biuro podróży nie zrealizowało dużej części programu i tylko dlatego, że mieliśmy umowę ze sobą na miejscu otrzymaliśmy zwrot gotówki.

Zabierz przedłużacz z elastyczną, miękką wtyczką

Gniazdka 220V są identyczne jak u nas, ale mają minimalnie szerszy rozstaw. Jeśli Twój sprzęt posiada twardą, sztywną wtyczkę to możesz jej nie włączyć!

Weź drobiazgi dla dzieci

Jeśli w planie zwiedzania masz wioskę i szkołę nubijską to zabierz drobiazgi dla dzieci, takie jak długopisy, kredki czy cukierki. Czytelnicy zwracali mi jednak uwagę, żeby słodycze przekazywać zawsze osobom dorosłym, a nie bezpośrednio dzieciom. W Egipcie opieka dentystyczna jest droga, a od niekontrolowanych ilości słodyczy dzieciom psują się zęby. 🙂 To cenna uwaga dla świadomego podróżowania!

Długopis

Dobrze go mieć do wypełniania różnego rodzaju druczków, które dziś w dobie pandemii covid-19 może zaczynać się już w samolocie. 🙂

W Egipcie

Przestrzegaj zasad ubioru

Pamiętaj, że znajdujesz się w kraju muzułmańskim. Co prawda od turystek nie wymaga się zasłaniania włosów, ale podczas zwiedzania meczetów jest taki wymóg. Kobiety dostają wówczas długie szaty z kapturem. W meczecie trzeba zdjąć buty, za które przy odbiorze należy uiścić drobny bakszysz „pilnującemu”. W kurortach nie należy chodzić w bikini, ani kąpielówkach poza plażą. Odkryte ramiona i kolana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet są uważane za nieprzyzwoite, ale w kurortach podejście do tej kwestii jest bardziej liberalne.

Przestrzegaj zakazu fotografowania

W większości atrakcji turystycznych należy wykupić dodatkowe bilety na robienie zdjęć, które są niestety dość drogie. Jednak fotografowanie telefonem jest za darmo. Uszanuj prywatność mieszkańców np. podczas pogrzebu, który odbywa się akurat wtedy, kiedy zwiedzasz meczet. Nie rób im zdjęć! Podczas przejazdu autokarem mijamy liczne posterunki wojskowe, czy policyjne, gdzie funkcjonariusze skrupulatnie odnotowują w zeszytach liczbę pasażerów, czy numery rejestracyjne autokaru, ale zdarza się, że zajrzą też do wnętrza autokaru. Nie należy ich fotografować! Podczas fotografowania mieszkańców np. sklepikarza na straganie wypada zapytać o zgodę.

Zakup wody

Uważaj na zakup wody! Kupuj wodę tylko butelkowaną z oryginalnym zamknięciem. Zdarza się, że puste butelki są napełniane ponownie jakąś ich „kranówą”, zakręcane i sprzedawane na ulicy po okazyjnej cenie. Na pierwszy rzut oka nie widać, że „obrączka” pod korkiem jest zerwana, ale jeśli już kupisz, zauważysz i chcesz zwrotu kasy to życzę szczęścia. 🙂

Uwaga wścieklizna!

W Egipcie można spotkać duże ilości wałęsających się psów. Nie karm ich i nie dotykaj, ponieważ mogą przenosić wściekliznę! Jednak nie bój się. Pieski nie są agresywne, a do ludzi podchodzą raczej ciekawości i w nadziei, że dostaną coś do jedzenia.

Myj owoce i warzywa

Staraj się nie spożywać nieumytych warzyw i owoców. Mycie, czy dezynfekcja rąk w czasie pandemii covid-19 to oczywiście standard. W toaletach publicznych, których zresztą jest niewiele, nie ma papieru toaletowego. Należy tam również opłacić drobny datek.

Przestrzegaj zasad zachowania

W Egipcie normą jest trzymanie się za ręce osób tej samej płci, ale nie oznacza to ich homoseksualności. Nie należy natomiast w miejscach publicznych wymieniać pocałunków pomiędzy kobietą i mężczyzną. Zwróć uwagę, czy siedząc nie zakładasz nogi na nogę pokazując przy tym sþód buta – w Egipcie uchodzi to za obrazę.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa!

Stosuj się do poleceń ochrony, czy obsługi hotelu. W Egipcie autokary są eskortowane przez policję, a w Kairze dodatkowo w środku jedzie z nami uzbrojony funkcjonariusz. Są miejsca, gdzie nas nie wpuszczą i trzeba to uszanować.

Nie zaleca się, aby młode kobiety spacerowały samotnie. To rada od naszego pilota. Moje drogie Czytelniczki pisały jednak, że i samotnie spacerujące dziewczyny mogą czuć się tam bezpiecznie.

Pieniądze noś schowane i nie kuś złodzieja drogim sprzętem fotograficznym. Ale nie bój się! Egipt uchodzi za kraj bardzo bezpieczny.

Bądź wyrozumiały, ale ostrożny!

Praktycznie w każdym miejscu, gdzie zatrzymują się turyści pojawiają się miejscowi, którzy wyciągają rękę po jednego dolara. Ciągną Cię za ręce i ustawiają akurat na tym kamieniu, z którego wyjdzie najlepsze zdjęcie. Zakładają Ci na szyję chusty i dają prezenty, żeby coś od nich kupić. Zdarzyło nam się w Karnaku, kiedy podczas zwiedzania „pan” zastawił ścieżkę ogólnie dostępną dla turystów i przepuścił nas dopiero po wpłaceniu dolara. Gdy zapłaciliśmy, natychmiast pojawił się drugi „pan” kilkanaście metrów dalej. Nie jest to zbyt miłe. Zdarza się jednak, że pokazują dodatkowo ciekawostki, które nie są tak oczywiste i wyeksponowane w przewodnikach – wówczas tego jednego dolara traktują jak bakszysz.

Nie dawaj miejscowym aparatu, żeby zrobili Ci zdjęcie, bo wykup może Cię drogo kosztować! W zupełności wystarcza grzeczne i stanowcze „no merci” czy no, thank you”. Oddalają się nagabywać kogoś innego. Ale bądź wyrozumiały! W Egipcie średnia pensja wynosi około 100 dolarów miesięcznie, więc nie dziw się, że próbują dorobić trochę na turystach.

Uśmiechaj się i nie bój!

Egipcjanie są otwarci i wielkoduszni. Osoby obsługujące bezpośrednio turystów są może troszkę sztucznie miłe. Generalnie Egipcjanie nie lubią arogancji i wyniosłości, to chyba tak jak my! Dogadasz się po angielsku, a także trochę po francusku. Poza tym z każdym na migi! Moi Czytelnicy pisali, że dogadywali się także po rosyjsku, ale ja o tym na miejscu nie wiedziałem, więc nie próbowałem.

Ale nie bój się! Jesteśmy dla nich tak samo egzotyczni, jak oni dla nas. Jedna z Czytelniczek pisała, to z Nią Egipcjanie chcieli sobie robić zdjęcia! Uczmy się nawzajem tolerancji. Jeśli oni tolerują jak siedząc z nogą na nogę, pokazujesz spód buta, to i Ty nie obrażaj się na ich strój, czy czasem niedomyte, spracowane ręce! Wszędzie na świecie dostaniesz życzliwość za życzliwość!

Po powrocie

Skataloguj zdjęcia

To jest dobry sposób na przypomnienie sobie poszczególnych atrakcji, które po 8 dniach zwiedzania zlewają się w jeden kolorowy film.

Abu Simbel – świątynia Ramzesa II

Celebruj radość

Wywołaj kilka zdjęć i powieś w ramce na ścianie. Będą przypominały piękne chwile przeżyte na wczasach. Ciesz się ze zrealizowanego marzenia i planuj następną wyprawę.

Mam nadzieję, że porady praktyczne, które tu opisałem będą dla Ciebie przydatne. Napisz proszę w komentarzach.

Zapraszam Cię do lektury wszystkich artykułów opisujących wycieczkę pt. „Bogowie i Faraonowie” z biura podróży Itaka:

 1. Hurghada. Witamy w Egipcie! Wycieczka objazdowa „Bogowie i Faraonowie” rozpoczyna się i kończy właśnie tam.
 2. Świątynia w Karnaku ku czci boga Amona-Re. Najstarsze obiekty mają tu ponad 4200 lat!
 3. Luksor, znane w starożytności pod nazwą Teby – największe muzeum świata na świeżym powietrzu.
 4. Dolina Królów i Świątynia Hatszepsut w Luksorze. To miejsce pochówku faraonów egipskich, gdzie najstarsze grobowce mają ponad 3500 lat!
 5. Świątynia boga Horusa w Edfu.
 6. Rzeka Nil w całej swojej okazałości i świątynia boga Sobka w Kom Ombo.
 7. Świątynia Ramzesa II w Abu Simbel, gdzie faraon sam sobie oddawał cześć. Po drodze zobaczymy też prawdziwą fatamorganę!
 8. Atrakcje Asuanu – Wielka Tama, piękne ogrody i wioska nubijska!
 9. Obrazki z Kairu – chaos olbrzymiej metropolii i piękny pokaz „Światło i dźwięk” na tle piramid!
 10. Piramidy w Gizie i Sfinks – najbardziej rozpoznawalne symbole Egiptu!
 11. Muzeum Egipskie w Kairze. To największa kolekcja egipskich artefaktów na świecie, będąca do dziś kopalnią wiedzy dla kolejnych pokoleń egiptologów.
 12. Powrót do Hurghady i ostatni wschód słońca.

Napisz proszę w komentarzach. Podoba Ci się w Egipcie? Nas Egipt urzekł – na pewno kiedyś tam wrócimy. 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *