PODRÓŻE,  UKRAINA

Serce Kijowa, czyli ulica Chreszczatyk

Dziś zapraszam Cię do stolicy Ukrainy. Przed nami serce Kijowa, czyli ulica Chreszczatyk. Porównuje się ją do petersburskiego Newskiego Prospektu, nowojorskiego Broadway’u, czy paryskich Champs-Élysées. Nie sposób jej pominąć podczas zwiedzania miasta. Przez cały nasz pobyt w Kijowie byliśmy tam po kilka razy dziennie. Zapraszam Cię na spacer! Naprawdę warto!

Kijów, Plac Niezależności

Jedziemy do Kijowa

Już od kilku lat dojrzewała w nas ta chęć. W końcu zapadła decyzja – jedziemy do Kijowa! Byliśmy tam w sierpniu 2021 roku, korzystając z tanich biletów lotniczych. To był klasyczny 5-cio dniowy city-break. Podobny wyjazd zorganizowaliśmy dwa tygodnie wcześniej do włoskiej Bolonii. Było wspaniale! Kijów to idealne miasto do zwiedzania i odpoczynku z niskimi cenami, miłymi ludźmi i dogodną infrastrukturą turystyczną. Z tego wyjazdu na pewno napiszę kilka artykułów.

Kijów w niezwykle harmonijny sposób łączy ponad tysiącletnią historię z poradzieckim socrealizmem. Właśnie taka socrealistyczna zabudowa występuje na Chreszczatyku. Tutaj ciekawostka – ulica Chreszczatyk to absolutny unikat w skali Europy. Jest to najkrótsza, ale zarazem najszersza główna ulica w stolicy. Ma tylko 1300 metrów długości, ale aż 75 metrów szerokości. 🙂

Serce Kijowa, czyli ulica Chreszczatyk

Mój Chreszczatyk

W literaturze można spotkać nazwę Chreszczatyk (z ukr. Хрещатик), ale także Kreszczatyk, lub z rosyjskiego Krieszcziatik. To główna ulica Kijowa, łącząca już od czasów średniowiecza tzw, Górne Miasto z dzielnicą Padół, mieszczącą się na brzegu rzeki Dniepr. Jednak ja pamiętam tę ulicę przede wszystkim z podręczników do języka rosyjskiego z początku lat 80-tych XX wieku. Kijów, podobnie jak cała ówczesna Ukraińska Republika Socjalistyczna należał do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR).

Budynek Rady Miejskiej Kijowa

Po zniszczeniach II wojny światowej, zwanej Wojną Ojczyźnianą, Chreszczatyk został odbudowany w stylu socrealizmu. Zdjęcia w podręcznikach miały ukazywać przepych, jaki rzekomo występował w totalitarnym Związku Radzieckim.

Pasaż Kijowski przy Chreszczatyku

Miałem wyobrażenie tej ulicy ze zdjęć, a także przypuszczałem, że może trochę przypominać warszawską dzielnicę MDM przy ulicy Marszałkowskiej. Jednak zobaczyć tę ulicę na żywo okazało się bezcenne!

Słynny Dom z Gwiazdą przy ulicy Chreszczatyk

Można zachwycić się kunsztem budowniczych, mimo iż wydawać by się mogło, że to takie tam socjalistyczne klocki. To architektoniczny majstersztyk! Dziś mieści się tu wiele budynków rządowych, ale także mieszkalnych i handlowych. Niektóre budynki to architektoniczne arcydzieła. 🙂

Tradycje handlowe

Już od czasów średniowiecza na Chreszczatyku skupiał się handel. Tu odbywały się rynki, przy tej ulicy miała również siedzibę rada miasta. Szczególne znaczenie kupiecko – handlowe Chreszczatyk osiągnął w XVIII i XIX wieku.

Hala Bessarabka

Kontynuacją tradycji handlowych była wybudowana na początku XX wieku hala targowa zwana Bessarabką (bessarabskij rynok).

Zabytkowy budynek Hali Bessarabka
Stoisko z przetworami w Hali Bessarabka

Tu mieściło się główne ujęcie wody pitnej dla mieszkańców miasta. Do dziś hala zachowała swój niepowtarzalny charakter i koloryt.

Mięso na straganach w Hali Bessarabka

Można tam kupić świeże mięso, oskubane kury, kaczki, gotowe wędliny, lokalne warzywa i owoce, czy przetwory w słoikach. Sprzedawczynie zachęcają do zakupu, ale pamiętaj – nie ma tam Sanepidu. 🙂 Może występować inna flora bakteryjna, gdyż towar wyłożony jest na blaszanych blatach.

Astrachański kawior

W hali Bessarabka można także kupić oryginalny astrachański kawior. To dość duży wydatek, rzędu 50 złotych za 100 gramowy słoiczek, ale dla koneserów szczerze polecam.

Cenralnyj Uniwiermag

CUM, czyli Centralnyj Uniwiermag

Z rosyjskiego центральный универмаг ЦУМ, (centralnyj uniwiersalnyj magazin), czyli centrum handlowe. To przedwojenny budynek w stylu art-deco, wybudowany w latach 1936-39.

Wnętrze CUM

Dziś mieści się tam wielopiętrowa galeria na wzór zachodni, wypełniona towarami znanych marek. Miejsce chętnie odwiedzane przez mieszkańców.

Zabawki w CUM

Jeśli nawet nie zdecydujesz się tam nic kupić na pewno warto wjechać na górę i zobaczyć CUM.

Majdan Niezależnosti

Serce Kijowa

Ulica Chreszczatyk przechodzi przez główny plac miasta, czyli Majdan Niezależnosti, czyli Plac Niepodległości. Tutaj bije serce Kijowa – także to polityczne. Tu na Majdanie rozegrała pomarańczowa rewolucja, a także euromajdan. Nie wnikam jednak głębiej w politykę.

Galeria GLOBUS nocą

Majdan to absolutne centrum miasta, zarówno handlowe, jak i towarzyskie. Pod całym placem, pod ziemią, mieści się kilkupiętrowa galeria handlowa GLOBUS, tłumnie odwiedzana przez mieszkańców i turystów.

My też byliśmy tam codziennie, głównie na posiłki. Można polecić sieć Puzata Chata, z tradycyjnym, urkaińskim jedzieniem w przystępnych cenach. Poza tym podziemna galeria jest atrakcją turystyczną samą w sobie.

Pokaz fontann na Majdanie

Latem od godziny 20.00 rozpoczyna się pokaz fontann, który widać z każdego miejsca na Majdanie. Przychodziliśmy tu codziennie, aby cieszyć oczy kolorowymi fontannami wirującymi w takt muzyki.

Pokaz fontann na Majdanie

Naprawdę piękny spektakl, godny polecenia. Jako podkład do wirujących fontann dobrano zarówno utwory muzyczne ze światowych list przebojów, jak i tradycyjne melodie ukraińskie.

Serce Kijowa, czyli ulica Chreszczatyk

Ulica żyje!

Chciałoby się powiedzieć „the city never sleeps”. Nie wiemy co prawda, jak jest nad ranem, ale właściwie o każdej porze na Chreszczatyku są tłumy ludzi. A szczególnie wieczorami. Dosłownie co kilkadziesiąt metrów rozkładają się ze swoimi występami zespoły muzyczne, różnego rodzaju orkiestry, a także soliści. Występują żonglerzy i tancerze break-dance. Każda grupka artystów często otoczona jest szczelnie półkolem widzów, aż ciężko się przebić, żeby zobaczyć ich występy dokładnie.

Serce Kijowa, czyli ulica Chreszczatyk noca

Ludzie spacerują całymi rodzinami, a w restauracjach i kawiarniach ciężko o wolny stolik. Ponadto w sobotę wieczorem część ulicy jest zamykana dla ruchu pojazdów, a na stworzonym w ten sposób deptaku rozkładają się stragany z przeróżnymi towarami. Chodziliśmy tam codziennie przez cały pobyt i nie mogliśmy nasycić się tymi doznaniami audiowizualnymi. Ludzie są bardzo mili, chętnie robią Ci zdjęcia, gdy o to poprosisz. Spokojnie można się dogadać po rosyjsku, a z młodszym pokoleniem po angielsku.

W okolicy Majdanu, przy Chreszczatyku krzyżują się główne stacje kijowskiego metra i stąd też wieczorem odjeżdżaliśmy kilka przystanków na nasz nocleg.

Chreszczatyk nocą

Serce Kijowa, czyli ulica Chreszczatyk naprawdę nas urzekła. Warto wybrać się do Kijowa korzystając z tanich linii. Naprawdę nie ma się czego obawiać! Dla nas był to super wyjazd – zorganizowany od początku do końca samemu, pełen niezapomnianych wrażeń i co najważniejsze tani. 🙂

A Tobie podobała się ulica Chreszczatyk? Podziel się ze mną proszę swoją opinią w komentarzach. 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *