PODRÓŻE,  UKRAINA

Rejs po Dnieprze w Kijowie

Przed nami rejs po Dnieprze w Kijowie. Będąc w sierpniu 2021 roku przez 5 dni w stolicy Ukrainy postanowiliśmy urozmaicić sobie pobyt. Rejs to prawdziwy odpoczynek i wspaniała alternatywa dla intensywnego zwiedzania. Kiedy już bolą Cię nogi od chodzenia i zaliczania kolejnych atrakcji, siadasz na statek i relaksujesz się! Zapraszam na pokład! 🙂

Most pieszy na Dnieprze

Skąd pomysł?

Zapytasz może skąd pomysł rejsu? Otóż podczas zwiedzania Chreszczatyku, czyli głównej ulicy Kijowa, spotkaliśmy człowieka przebranego za marynarza, który przez tubę zapraszał po rosyjsku na statek. Zainteresowaliśmy się i wzięliśmy od niego ulotki.

Oferta rejsów

Porozmawiałem z nim po rosyjsku – bardzo się ucieszył i jednocześnie zdziwił gdy nazwałem go „kapitanem”. Co prawda w tym momencie decyzja o rejsie jeszcze nie zapadła, jednak ulotki schowaliśmy. Z reguły wszelkie tego typu materiały reklamowe zbieramy i przywozimy na pamiątkę. Myśleliśmy, że i z tymi ulotkami będzie podobnie. Na drugi dzień, a jak wiesz na Chreszczatyku byliśmy po kilka razy dziennie, znów spotkaliśmy tego samego „kapitana”. Poznał nas od razu i znów zachęcał do odbycia rejsu. Tak więc decyzja zapadła – płyniemy! Nie wiedzieliśmy tylko na którą godzinę wyrobimy się ze zwiedzaniem, ale wybór godzin był spory i stwierdziliśmy, że na pewno coś dopasujemy. 🙂

Poza tym cena 150 hrywien za godzinny rejs widokowy była zachęcająca. To niecałe 25 złotych od osoby.

Bilety na rejs

Na pokład!

Rejsy wycieczkowe obsługuje Parachodnaja Kompanija Hidropark (Параходная Компания Гидропарк). Rejs można rozpocząć w jednej z dwóch lokalizacji – z przystani przy stacji metra Dnipro, lub stacji Hidropark. Miejsce spotkania zależne jest od dnia tygodnia, wybranej długości rejsu oraz godziny startu. Wszystkie informacje znaleźć można na ulotce. Oprócz godzinnych rejsów wycieczkowych, zwanych panoramic views są też 1,5 godzinne rejsy z dyskoteką, lub 4 godzinne rejsy wycieczkowe. Cena zależy od długości rejsu i dnia tygodnia.

Plaża w kompleksie Hidropark

Wypłynęliśmy późnym popołudniem z przystani Hidropark. W pobliżu znajduje się też plaża i mimo że czystość wody w rzece pozostawia wiele do życzenia, chętnych do kąpieli nie brakowało. Stacja metra i cały kompleks o nazwie Hidropark znajduje się na wyspie. Jest to popularne miejsce imprez młodzieżowych, szczególnie w weekendy.

Nasz statek

Nasz statek o nazwie Missisipi nie wyglądał zachęcająco, zapytałem więc jego kapitana, czy płynąć nim jest bezpiecznie? Z szerokim uśmiechem odpowiedział: „Ten statek pływa tu już ponad 50 lat i nigdy nic się nie stało – jest bardzo bezpieczny!” No, skoro przez ponad pół wieku nie zatonął, dlaczego miałoby to się wydarzyć dziś? 🙂

Warto przyjść na statek pół godziny przed rozpoczęciem rejsu, żeby zająć sobie dobre miejsca. Chętnych nie brakowało, gdyż szczególnie tę atrakcję upodobały sobie rodziny z dziećmi.

Ławra Peczerska

Pięknie!

Rejs po Dnieprze w Kijowie daje inną perspektywę spojrzenia na miasto. Do tego dopisała pogoda. Martwiłem się tylko, czy zdążymy zrobić zdjęcia w promieniach zachodzącego słońca, ale kilka ładnych ujęć wyszło.

Pomnik Matki Ojczyzny

Ładnie wygląda od strony rzeki oświetlona Ławra Peczerska i pomnik Matki Ojczyzny.

Po rozpoczęciu rejsu z przystani Hidropark płyniemy do dzielnicy Padół i z powrotem.

Most pieszy na Dnieprze

Mijamy po drodze most dla pieszych, którym z Parku Chreszczatyj Jar można dostać się na wyspę Truchanov. Jest to również popularne miejsce wypoczynku dla mieszkańców Kijowa.

Z mostu można skakać na bungee

Śmiałkowie skaczą z mostu na bungee.

Cerkiew Św. Andrzeja na wzgórzu nad Padołem

Dzielnica Padół, do której dopływamy, to stara, portowa część Kijowa. Góruje nad nią przepiękna, wybudowana w XVIII wieku, cerkiew Św. Andrzeja.

Cerkiew Św. Mikołaja na wodzie

Ciekawostką jest też cerkiew Św. Mikołaja, zbudowana na wodzie. Fundamenty cerkwi osadzone są w korycie rzeki. Wejście do niej jest połączone z chodnikiem specjalnym mostkiem. 🙂

Ruch na rzece

Na rzece panuje spory ruch. Widać tu stateczki wycieczkowe, bogate jachty, żaglówki i skutery wodne. Wracamy do przystani i bezpiecznie opuszczamy statek. To był wspaniały rejs i miły odpoczynek. Wieczorem oczywiście udajemy się jeszcze na Majdan na pokaz fontann.

Dziękujemy!

Na drugi dzień znów spotkaliśmy na Chreszczatyku naszego „kapitana”. Był jeszcze z jednym kolegą, również przebranym za marynarza. „Kapitan” poznał nas od razu. Wywiązała się krótka rozmowa po rosyjsku. Podziękowałem im i powiedziałem, że opiszę ten rejs na moim blogu, a także wrzucę reklamę na Facebooka. I wiesz co się stało? Ten drugi marynarz tak się wzruszył, że poleciały mu łzy! Nie spodziewał się, że ktoś może zadać sobie trud, żeby reklamować ich skromne wycieczkowe rejsy, niezbyt nowymi zresztą statkami.

Rejs po Dnieprze w Kijowie

No cóż, świat pędzi do przodu i unowocześnia się, ale wśród tego pędu warto dostrzec ludzi, którzy od kilkudziesięciu lat pracują dla turystów. Robią to z sercem i z wielką pasją! Często jest to jedyne utrzymanie dla ich rodziny. Dla tych kilku łez wilka morskiego z krwi i kości warto walczyć, żeby takie firmy nie upadły!

Popłyń w rejs po Dnieprze

Popłyń w rejs po Dnieprze w Kijowie, będąc na miejscu! My zrobimy to na pewno, gdy znów tam pojedziemy. A myślę, że tak! Kijów to idealne miejsce na kilkudniowy city-break. Jest tam tanio, dużo atrakcji do zwiedzania, a przede wszystkim mili ludzie. Łatwo też się dogadać. A rejs jest świetnym relaksem i odpoczynkiem dla obolałych nóg. 🙂

Napisz proszę w komentarzach. Podobało Ci się? A może masz za sobą podobne doświadczenia?

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *