PODRÓŻE,  TURCJA

Hierapolis i Pamukkale

Zapraszam Cię dziś do Hierapolis i Pamukkale w południowej Turcji. W miejscu tym, na skutek pęknięcia tektonicznego około 14 tysięcy lat temu, natura stworzyła niecodzienne zjawisko w postaci wapiennych osadów. Już w czasach antycznych istniało tam uzdrowisko. Zwiedzanie tego kompleksu jest częścią wycieczki objazdowej po Turcji pt. Orient Extra, organizowanej przez biuro podróży ITAKA. Byliśmy tam w lipcu 2021 roku. To cóż – chodźmy!

Tarasy wapienne

Pamukkale, czyli Bawełniana Twierdza

Słowo pochodzi z języka tureckiego – „pamuk” = bawełna, a „kale” = twierdza. Bawełniana Twierdza to wapienne osady, które powstały na skutek odparowywania wody z gorących źródeł bogatych w związki wapnia i dwutlenek węgla. Dzieje się tak od 14 tysięcy lat! Gorąca woda stygnąc wytrąca węglan wapnia i osadza się na zboczu góry w postaci tarasów. Obecnie teren tarasów obejmuje około 6 kilometrów kwadratowych. Całość została objęta ochroną UNESCO. Kompleks znajduje się około 200 kilometrów od nadmorskiego kurortu Antalya i niecałe 20 kilometrów na północ od miasta Denizli.

Hierapolis i Pamukkale – tarasy wapienne

Dziś tarasy można zwiedzać, ale część z nich zupełnie wyschła. Dzieje się tak na skutek działalności człowieka, a także zmniejszającej się ilości wód termalnych wypływających ze zbocza góry. Obecnie przepływ wody jest częściowo regulowany przez pracowników utworzonego tu parku narodowego. Tarasy zwiedza się boso – należy zachować szczególną ostrożność, ze względu na to, że są miejscami bardzo śliskie. Zwiedzając Pamukkale koniecznie zabierz nakrycie głowy i wodę do picia (!), a osoby wrażliwe na słońce niech posmarują nogi kremem z filtrem UV. Słońce odbite od białych skał w połączeniu z połyskującą wodą działa szczególnie mocno – bardzo łatwo o poparzenia, choć wydawać by się mogło, że przecież mamy nogi w wodzie. Na śliskich skałach łatwo też zerwać paznokieć u nogi! Widzieliśmy na własne oczy. Ale nie chcę Cię straszyć – ostrożności nigdy za wiele. 🙂

Tarasy Pamukkale

Opinie naukowców, zarówno geologów, jak i specjalistów od środowiska są niepokojące. Pamukkale zamiera! Jeśli chcesz więc je zobaczyć – pośpiesz się! Wkrótce może zostać zamknięte dla turystów, a tarasy nie zasilane wodą będą kruszeć i rozpadać się. A naprawdę warto je zobaczyć.

Hierapolis

Hierapolis – antyczne uzdrowisko

Lecznicze działanie wód termalnych Pamukkale odkryto już w czasach antycznych. Przyjeżdżano tu, a nawet osiedlano się już 500 lat p.n.e. Jednak miasto zbudował dopiero król Pergamonu na początku II wieku p.n.e. Nazwano je Hierapolis od imienia Hiery – żony króla Myzji, który był czczony w Pergamonie jako heros. W 133 roku p.n.e. zajęli je Rzymianie, ale przez ponad 300 kolejnych lat nawiedziły je dwa doszczętnie niszczące trzęsienia ziemi. Blask miastu nadał dopiero na początku III wieku cesarz rzymski Karakalla. To był największy w historii od budowy term. Pisałem o nim w artykule o marokańskich miastach Volubilis i Meknes, gdzie także działał. Gdzie Turcja, a gdzie Maroko?! Imperium Rzymskie to była naprawdę potęga!

Hierapolis i Pamukkale – Wielkie Łaźnie

Łaźnie rzymskie

Głównym założeniem miasta, jako uzdrowiska, były oczywiście Wielkie Łaźnie. Tu odpoczywał cesarz i miejscowa elita. Obecnie znajduje się tu muzeum. Drugie łaźnie wybudowano na początku III wieku w północnej części miasta, tuż za jego murami. Całe miasto miało około 2 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Ulica Frontiniusa – główna arteria miasta

Ulica Frontiniusa

To główny reprezentacyjny trakt miasta, łączący obie łaźnie. Miał około kilometra długości i rozpoczynał się okazałymi bramami. Tu zlokalizowano miejski rynek, czyli forum, tu mieszkała elita, która prowadziła tu interesy. Oczywiście wiele biznesów ubijano w łaźni i toaletach. Główna ulica przypomina właśnie antyczne, marokańskie Volubilis, a układ uliczek bocznych włoskie Pompeje.

Ruiny świątyni Apolla

Świątynia Apolla

Podobnie jak w Pompejach, głównym bogiem czczonym przez starożytnych Rzymian był Apollo. W centrum miasta znajdowała się jego świątynia – dziś zostały po niej tylko ruiny.

Teatr w Hierapolis

Teatr rzymski

Zbudowany w II wieku na polecenia cesarza Hadriana. Dziś byśmy powiedzieli – mieli rozmach! Kuracjusze przybywający z różnych stron świata do uzdrowiska, oprócz chleba domagali się także igrzysk. Dlatego Hadrian polecił wybudować teatr, który w ówczesnym, antycznym świecie uważany był za najpiękniejszy. Naprawdę robi wrażenie! Mógł pomieścić wg różnych źródeł od 10 do 12 tysięcy widzów.

Nekropolia przy wjeździe do miasta

Nekropolia

Niestety nie wszyscy kuracjusze odzyskiwali w uzdrowisku zdrowie. Część z nich zmarła i została pochowana na miejscowym cmentarzu, który stał się największą nekropolią w antycznej Anatolii. Najbogatsi zamawiali swoje grobowce przy drodze biegnącej do miasta i tam spoczęli. Swoją drogą to niezbyt zachęcająca wizytówka uzdrowiska, kiedy wjeżdżasz wśród grobów do miejsca, gdzie przecież masz nadzieję się wyleczyć.:)

Sadzawka Kleopatry

Sadzawka Kleopatry

Niedaleko Wielkiej Łaźni znajduje się sadzawka Kleopatry. To mały zbiornik wodny zasilany gorącymi źródłami, mającymi ponoć właściwości odmładzające. Za dodatkową opłatą można się tam wykąpać – my nie skorzystaliśmy z braku czasu. Dodatkowego uroku dodają antyczne kolumny zatopione w sadzawce. Według legendy kąpała się tam sama królowa Egiptu – Kleopatra. Może to tylko legenda, niemniej jednak mogło się tak zdarzyć. Jej kochanek cesarz rzymski Juliusz Cezar mógł ją tam przecież zabrać. Przecież to uzdrowisko było na terenie jego kraju. Jednak na pewno marketingowo jest to bardzo dobrze brzmiąca nazwa.

Hierapolis i Pamukkale – brama wjazdowa

Hierapolis zostało zajęte przez Bizancjum po upadku Cesarstwa Rzymskiego w 395 roku. Otoczono je murami obronnymi i stało się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Miasto istniało jeszcze prawie przez tysiąc lat – w 1354 roku zniszczyło je kolejne, silne trzęsienie ziemi, po którym już nigdy go nie odbudowano.

Będąc w Turcji, na przykład na wypoczynku w Antalyi, odwiedź Herapolis i Pamukkale. Warto! Wrażenia niezapomniane. 🙂

Podobało Ci się tam? Podziel się ze mną proszę w komentarzach.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *