PODRÓŻE,  TURCJA

Turcja – porady praktyczne

Turcja – porady praktyczne to skondensowane minimum wiedzy, jak się przygotować do wyjazdu i jak zachować się na miejscu. To zbiór obserwacji i doświadczeń z naszej wycieczki objazdowej „Orient Extra” z biurem podróży ITAKA. Zapraszam do lektury! 🙂

Przed wyjazdem

Sprawdź dane na bieżąco

Planując wyjazd do Turcji warto na bieżąco śledzić wszelkie dane na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem https://www.gov.pl/web/dyplomacja/turcja

Brak wiz

Dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej zniesiono wizy od 2 marca 2020 r. na pobyt do 90 dni w celach turystycznych. To ładny gest ze strony władz tureckich.

Turcja – porady praktyczne. Stambuł. Haga Sophia.

Sprawdź ważność paszportu

Paszport musi być ważny co najmniej 60 dni dłużej niż dozwolony okres pobytu bezwizowego, czyli ważny jeszcze przez minimum 150 dni, licząc od pierwszego dnia wjazdu do Turcji. Koniecznie ZRÓB KSERO PASZPORTU, które nosić będziesz przy sobie, kiedy paszport zostaje np. w hotelu. Zgodnie z zaleceniami polskiego MSZ dokument tożsamości należy w Turcji mieć zawsze przy sobie, jednak idąc popływać w morzu, czy na plażę oryginał paszportu zostawiamy w hotelu.

Ubezpieczenie

Jeśli jedziesz z biura podróży to zapewne masz je w cenie, ale jeśli planujesz podróż samodzielnie – wykup je koniecznie. Na tym nie należy oszczędzać! My, przed każdym wyjazdem indywidualnym wykupujemy opcję PZU Wojażer. Koszt przy wyjazdach do Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego to około 1 euro na osobę za dzień.

Szczepienia

Przy wjeździe do Turcji nie ma wymogu dodatkowych szczepień przeciw chorobom tropikalnym.

Zalecenia covid-19

Jesteśmy zaszczepieni, więc nie było problemu ani z przekroczeniem granicy, ani z kwarantanną w obydwie strony. Osoby niezaszczepione odsyłam do lektury wytycznych na stronie polskiego MSZ. Obligatoryjną kwestią dla wszystkich jest jednak zarejestrowanie się i wypełnienie formularza maksymalnie 72 godziny przed podróżą na stronie tureckiego ministerstwa zdrowia pod linkiem: https://register.health.gov.tr/. W praktyce nikt tego nie sprawdzał, ale mieć trzeba.

Zabierz leki

Głównie na wypadek zatrucia pokarmowego. W Turcji jest inna flora bakteryjna. My stosujemy probiotyk przez 10 dni – 7 dni przed wyjazdem i 3 dni na miejscu, choć kiedyś nasz sposób został wyśmiany w komentarzach. 🙂 Pamiętaj o lekach przyjmowanych na stałe oraz awaryjnie, czymś na ból głowy, gardła, czy gorączkę.

Teatr starożytny w Hierapolis

Przygotuj się merytorycznie!

Wycieczka objazdowa to bogactwo zwiedzania. Niektóre obiekty, jak np. rzymskie, czy greckie miasta są do siebie podobne. Dobrze jest wiedzieć „z grubsza” co dziś zwiedzamy, oraz na jakie szczegóły zwrócić uwagę.

Jeśli jedziesz z biurem podróży, wydrukuj umowę i zabierz ze sobą, aby wszystkie punkty zostały zrealizowane. Mieliśmy taką akcję w Grecji, gdzie upadające biuro podróży nie zrealizowało dużej części programu i tylko dlatego, że mieliśmy umowę ze sobą na miejscu otrzymaliśmy zwrot gotówki.

Weź ze sobą długopis

Jeśli nie masz wypełnionej karty lokalizacyjnej zostaniesz o nią poproszony podczas lotu samolotem.

Czytaj blogi!

Opisy blogerów, porady i zdjęcia to nieoceniona kopalnia wiedzy na temat kraju do którego się wybierasz.

W Turcji

Upał – ostrożnie!

Zabierz filtr przeciwsłoneczny. Słońce operuje tam mocno i pod innym kątem. W rejonach nadmorskich występuje dodatkowo bardzo wysoka wilgotność powietrza. Woda w Morzu Śródziemnym w Antalyi ma w lipcu prawie 30 stopni – nie chce się z niej wychodzić, a wtedy łatwo o poparzenia słoneczne. W przypadku przegrzania – koniecznie zejdź w cień lub odwiedź np. klimatyzowany sklep.

Pij dużo wody!

Najlepiej regularnie małymi porcjami w ciągu całego dnia. Ale pamiętaj! Woda z kranu nie nadaje się do picia. Pij wodę butelkowaną i ciesz się urlopem!

Pieniądze

W Turcji obowiązują tureckie liry. Jedna lira turecka to obecnie 46 groszy. Ogólnie przyjęty przelicznik w handlu ulicznym wynosi 10 lir za 1 euro, lub 8,5 liry za 1 dolara amerykańskiego i można płacić każdą z tych walut.

Turcja – porady praktyczne. Liry tureckie

W dużych miastach i kurortach nie ma problemu z wypłatą tureckich lir z bankomatów, które są często umiejscowione po kilka w jednym miejscu (taka ciekawostka). Dobrze mieć przy sobie trochę drobnych w miejscowej walucie, choćby na toalety, które gdzieniegdzie są płatne. W większości miejsc płaciłem kartą Revolut, która działała bez zarzutu. Z dala od kurortów trudniej znaleźć bankomat, dlatego wybierając się na objazdówkę warto wypłacić trochę gotówki z napotkanego bankomatu, żeby później nie mieć z tym problemu. W kurortach licznie występują kantory.

Zakupy

Zasadniczo staraj się kupować tam, gdzie jest wystawiona cena. Cenniki obowiązują różne i są tworzone na bieżąco w myślach sprzedawców, w zależności od zamożności turysty . 🙂 Zdarza się też, że za wodę mineralną zapłacimy codziennie inną kwotę, mimo że kupujemy ją w tym samym sklepie. W Turcji stosowany jest bakszysz. Pisałem o nim więcej w artykule pt. „Rabat – Stolica Maroka…”

Wielki bazar w Stambule

Sprzedawcy nie są nachalni, co najwyżej zapraszają, żeby odwiedzić ich sklep. Jeśli nie mamy zamiaru nic kupować, wystarczy krótkie „no, thank you”, oraz nie nawiązywanie kontaktu wzrokowego z towarem i sprzedającym. Ceny w sklepach z kodami paskowymi również potrafią nabijać się „w cały świat”. Jednak, jeśli kupuje się trzy batoniki za łączną kwotę 4 złote, wprost nie wypada się kłócić. W Turcji jest naprawdę tanio. Nie trzeba gorączkowo wszystkiego przeliczać! Kebab w bułce w centrum miasta to koszt około 7 złotych!

Ustalaj cenę!

Siadając w restauracji, lub wsiadając do taksówki z góry ustalaj cenę. Wracaliśmy nocą do hotelu w Antalyi (około 4,5 km) taksówką. Ustaliłem z taksówkarzem cenę (9 złotych) i wręczyłem mu pieniądze do ręki zanim wsiedliśmy do taksówki.

Przestrzegaj zasad ubioru

Ten wymóg dotyczy już właściwie tylko wejścia do meczetów, gdzie należy zdjąć buty i przykryć kolana i ramiona. Kobiety dodatkowo zakładają chustę na włosy. Przewodnik mówił nam, że we wschodniej Turcji – przy granicy z Iranem i Syrią – wymóg ubioru przestrzegany jest bardziej restrykcyjnie, jednak tam obecnie wyjazdy nie są polecane.

Przestrzegaj zakazu fotografowania

Nie wolno fotografować poligonów, koszar i innych obiektów wojskowych. Nie należy także fotografować modlących się w meczetach muzułmanów, a jeśli już, to trzeba to zrobić bardzo dyskretnie i bez trzasku migawki. W większości zwiedzanych obiektów wolno robić zdjęcia za darmo. Tam, gdzie jest zakaz ochrona najczęściej skrupulatnie go pilnuje. Nie miałem za to nigdy problemu z fotografowaniem ludzi na ulicach, stoisk handlowych, czy towarów. Sprzedawcy są dumni ze swojego towaru i chętnie się fotografują.

Turcja – porady praktyczne. Uwaga na kotki!

Pieski i kotki

W Turcji można spotkać je na każdym kroku. Psy są czipowanie i szczepione przez państwo. Natomiast co do kotów nie mamy pewności. Spotykaliśmy ich dziesiątki w parkach, w cieniu drzew, ale też w klimatyzowanych sklepach na wystawie. Niektóre wyglądają zdrowo, niektóre niestety nie. Nie karm ich i nie dotykaj, ponieważ mogą roznosić choroby!

Myj często ręce

Myj często ręce, lub stosuj odkażalnik. Nie spożywaj nieumytych warzyw i owoców. Toalet publicznych jest sporo, często bezpłatnych. Jest w nich papier, mydło i ręczniki.

Język

Turecki jest dla nas trudny. Jednak żaden Turek nie obraził się na nas, że nie znamy tureckiego! W branży turystycznej mówią po angielsku, niemiecku, a od 10 lat uczą się rosyjskiego – szczególnie młodzi. To w związku z napływem turystów z Rosji, których w samej tylko Antalyi ląduje w sezonie 45 tysięcy dziennie! Wystarczy jednak, że powiesz po turecku „dzień dobry” i dodasz to tego z uśmiechem „my friend”, Turek zrobi wszystko, żeby wytłumaczyć Ci temat najlepiej jak potrafi.

Uśmiechaj się i nie bój!

Turcy są otwarci, pomocni i wielkoduszni. Są uśmiechnięci i dumni ze swojej narodowej państwowości. Machają na powitanie i są bardzo przyjaźni. Sami uwielbiają pikniki i potrafią wieczorami przesiadywać w parkach z całą rodziną. W weekend nawet przez kilkanaście godzin. Turcja to kraj bardzo bezpieczny (może oprócz terenów przy granicy z Syrią i Iranem). Na każdym kroku spotkasz policjanta i monitoring wizyjny. My jednak również jesteśmy dla nich egzotyczni! W Kapadocji podeszła do nas grupka nastolatków z pytaniem, czy mogą sobie z nami zrobić zdjęcia! Wszędzie na świecie dostaniesz życzliwość za życzliwość, a uśmiech za uśmiech! 🙂

Balony nad Kapadocją

Nie śpij! Zwiedzaj!

Warto wstać przed wschodem słońca, żeby zobaczyć balony nad Kapadocją, lub polecieć balonem, jeśli pozwala Ci na to Twój budżet (cena 130 euro od osoby). Dla mnie wystarczyło fotografowanie przepięknego spektaklu z pobliskiej górki. 🙂

Turcja – porady praktyczne. Antalya

Po powrocie

Skataloguj zdjęcia

My zrobiliśmy ich około 4,5 tysiąca i rzeczywiście ich obróbka to nie lada wyzwanie. Jednak podczas obróbki zdjęć na nowo odżywają wspomnienia związane z fotografowanym miejscem i poszczególnymi atrakcjami, które po 9-ciu dniach zwiedzania zlewają się w jeden kolorowy film.

Wywołaj kilka zdjęć i powieś w ramce na ścianie. Będą przypominały piękne chwile przeżyte na wczasach.

Turcja – porady praktyczne

Ciesz się ze zrealizowanego marzenia i planuj następną wyprawę!

Mam nadzieję, że porady praktyczne, które tu opisałem będą dla Ciebie przydatne. Podziel się ze mną proszę w komentarzach swoimi doświadczeniami. 🙂

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *