PODRÓŻE,  TURCJA

Co warto zobaczyć w Antalyi?

Co warto zobaczyć w Antalyi? Dziś przedstawiam krótki przewodnik po miejscach, które odwiedziliśmy w lipcu 2021 roku. Trzydniowy pobyt w Antalyi był częścią wycieczki objazdowej Orient Extra z Biura podróży ITAKA. Poznaj największe atrakcje tego pięknego miasta. Zapraszam na spacer!

Położona w południowej Turcji Antalya jest nazywana stolicą Riwiery Tureckiej. W 1923 roku, kiedy Turcja uzyskiwała niepodległość, a włoskie wojska opuszczały miasto, liczyła 30 tysięcy mieszkańców. Dziś to nowoczesna metropolia, w której mieszka ponad 1,2 miliona ludzi, a w sezonie odwiedza ją ponad 13 milionów turystów. Miasto łączy jednak w sposób bardzo harmonijny tradycję z nowoczesnością, będąc idealnym miejscem do zwiedzania i wypoczynku.

Widok na stare miasto

Miasto zostało założone w 150 roku p.n.e. przez króla Pergamonu Atallosa. W II wieku n.e. zajęli je Rzymianie, ale w okolicy znaleziono także ślady osadnictwa prehistorycznego. Historia miasta była bardzo burzliwa – w VII wieku najeżdżali je Arabowie, a w XI wieku zajęli Turcy. Po I wyprawie krzyżowej miastem rządzili Włosi, a od 1423 roku była częścią sułtanatu Turcji Osmańskiej. Każdy z tych narodów pozostawił po sobie ślady, głównie w postaci architektury, stąd wielokulturowość miasta.

Co warto zobaczyć w Antalyi? Plaża Konyaaltı

Plaża i deptak

Antalya to przede wszystkim nadmorski kurort. W mieście i okolicy znajduje się obecnie około 2800 hoteli, ale cóż się dziwić, skoro mamy tu 300 dni słonecznych w roku. Miasto od północy otoczone jest wysokimi na prawie 3000 metrów górami Taurus, stąd niepowtarzalny gorący i wilgotny mikroklimat. Główną plażą w mieście jest ciągnąca się na długości 7 kilometrów plaża Konyaaltı. Zamiast piasku – drobne kamyki. Uważaj na stopy! Bardzo gorące!

Plaża Konyaaltı w Antalyi

Nie ma na niej tłumów, a woda o temperaturze około 27-28 °C zachęca do kąpieli. Niestety, czasem prąd naniesie drobne śmieci. Osoby słabiej pływające (bądź wcale) powinny być szczególnie ostrożne – blisko brzegu robi się głęboko. Wzdłuż plaży rozciągają się tereny zielone, w których Turcy chętnie urządzają pikniki. Jest też deptak z restauracjami i kawiarniami. Ciekawostką jest fakt, że na plażę, zlokalizowaną w dole urwistej skały kursują windy. 🙂

Co warto zobaczyć w Antalyi? Stare miasto

Stare Miasto – Kaleiçi z osmańskimi domami

Nazwa „kaleiçi” pochodzi z języka tureckiego i oznacza wewnętrzną twierdzę. Stare miasto otoczone jest murami obronnymi.

Osmańskie domy

Osmańskie domy pochodzące z XVIII i XIX wieku z charakterystycznie wysuniętym piętrem, bardzo przypominają domy, w bułgarskim Nesebarze, które opisywałem po zeszłorocznych wakacjach. Będąc w Antalyi – odwiedź koniecznie. I to zarówno w dzień, jak i w nocy!

Stare miasto w Antalyi

Teren nie jest duży, więc zagubienie się w uliczkach nie spowoduje paniki! Wiele domów osmańskich jest odrestaurowanych i znajdują się w nich obecnie butikowe hotele i restauracje.

Osmańskie domy

Niektóre domy są opuszczone, ale ich właściciele niechętnie się ich pozbywają, mimo że cena przekracza niejednokrotnie milion dolarów. Na zwiedzanie starego miasta Kaleiçi w zupełności wystarczy około trzech godzin.

Brama Hadriana

Brama Hadriana (tur. Hadriyanüs Kapısı)

Wybudowana w 130 roku n.e. na cześć cesarza rzymskiego Hadriana, który odwiedził miasto. Reprezentacyjna brama, składająca się z trzech łuków pełniła ówcześnie rolę głównej bramy wjazdowej do miasta. Świadczą o tym choćby głębokie wyżłobienia, sugerujące ilość przejeżdżających przez bramę rydwanów na metalowych kołach.

Wyżłobienia po rzymskich rydwanach

Podobne wyżłobienia można zobaczyć we włoskich Pompejach, o których również pisałem. Brama Hadriana przetrwała w idealnym stanie do dziś i jest jednym z najstarszych zabytków miasta.

Co warto zobaczyć w Antalyi? „Złamany minaret”

Złamany minaret (tur. Kesik Minare)

Wybudowany na gruzach rzymskiej świątyni, choć pochodzący z czasów bizantyjskich. Do 1800 roku pełnił rolę meczetu, ale uległ zniszczeniu na skutek pożaru. Widać go zagłębiając się w uliczki po przejściu przez Bramę Hadriana. Jednak długo go szukaliśmy! Czytaliśmy o nim na blogach i wiedzieliśmy jak wygląda, jednak w ostatnim czasie został zrekonstruowany i nie jest już „złamany”.

Minaret Yivli

Minaret Yivli, zwany minaretem żłobkowanym

Na wieży widać osiem charakterystycznych wyżłobień. Jest to najstarszy minaret w mieście, widoczny właściwie z każdego punktu. Pochodzi z 1230 roku i jest uważany za najstarszy zabytek islamski w mieście.

Wnętrze meczetu

Meczet po zniszczeniu odbudowano w 1373 roku i jest obecnie udostępniony do zwiedzania. Należy tylko zdjąć buty, przykryć ramiona i kolana, a kobiety ponadto włosy.

Wieża zegarowa

Wieża zegarowa Saat Kulesi

Znajdująca się w obrębie murów obronnych wieża, to dziś jeden z symboli Antalyi i miejsce spotkań mieszkańców. Tu z jednej strony zaczynają się uliczki starego miasta, a z drugiej ulice handlowe i bazar. Ciekawostką jest fakt, że wieża zegarowa jako jedyna ze starożytnych 80-ciu wież, które znajdowały się w obrębie murów obronnych przetrwała.

Wieża Hıdırlık

Wieża Hıdırlık

Pochodzi z czasów rzymskich, wzniesiona została na przełomie I i II wieku n.e. jako element murów obronnych miasta. Jej dolną część zbudowano na planie kwadratu, a górną na planie rotundy. Do dziś nie wiadomo ostatecznie jakie było jej przeznaczenie. Miejsce obok wieży to urokliwy cypel, z którego rozciąga się piękny widok na całą zatokę. To także popularne miejsce spotkań.

Marina

Zabytkowa marina – uroczy port

Otoczona wysokimi murami obronnymi marina znajduje się niedaleko wieży Hıdırlık. Kolorowe stateczki wycieczkowe oferują godzinne rejsy w cenie 10 euro od osoby – warto! My płynęliśmy w ramach wycieczki fakultatywnej. Do portu schodzi się schodami, lub zjeżdża windą. 🙂

Meczet Iskele

W 1903 roku wybudowano tu meczet Iskele o powierzchni zaledwie 46 metrów kwadratowych, aby ułatwić wierzącym rybakom i marynarzom oddawanie czci Allahowi bez konieczności wchodzenia na górę murów.

Pyszna baklawa!

Na szczególną uwagę zasługują „zawieszone” nad morzem kafejki z przepięknym widokiem. Baklawa i kawa smakują tu wybornie, jednak ceny są tu trochę wyższe. Za zestaw baklawa + kawa + woda zapłaciliśmy 20 złotych od osoby. Jednak posiedzieć w cieniu i patrzeć na przepływające stateczki – bezcenne! 🙂

Co warto zobaczyć w Antalyi? Muzeum etnograficzne

Muzeum etnograficzne

Znajduje się w uliczce przy zejściu do mariny. Właściwie nie mieliśmy w planie go zwiedzać, ale tego dnia był upał 38°C i chcieliśmy po prostu gdzieś się schłodzić. Muzea są najczęściej klimatyzowane – i w tym też tak było.

Muzeum etnograficzne

Okazało się na miejscu, że zwiedzanie jest za darmo. Można tu zobaczyć jak żyli Turcy w dawnych czasach, jak się ubierali, jak wyposażali mieszkania. Muzeum w ciekawy sposób pokazuje całe zaaranżowane pomieszczenia. Zwiedzanie trwa około 40 minut, ale naszym zdaniem warto!

Stary bazar

Stary bazar z 1499 roku

Znajduje się w pobliżu starego miasta. Właściwie po minięciu wieży zegarowej, wychodząc ze starówki, zaczynają się uliczki bazarowe. Można tu kupić szwarc, mydło i powidło, ale najpopularniejsze są podróbki markowych ubrań.

Stary bazar

To też dobre miejsce, żeby tanio zjeść. Za kebaba w zestawie z jogurtem zapłacisz tu 7 złotych. Bułka nadziewana mielonym makiem i daktylami to koszt około 2,50 zł. 🙂

Co warto zobaczyć w Antalyi? Wodospad Arbuzowy.

Wodospad Arbuzowy (Düden Şelalesi) w dzielnicy Lara

Skąd nazwa arbuzowy? Jedna z teorii mówi, że rosnące w pobliżu strumienia arbuzy zostały porwane przez nurt po obfitych deszczach i potopiły się w morzu. Inna teoria mówi, że spławiano arbuzy strumieniem z pól do miasta.

Wodospad Arbuzowy

Wodospad robi wrażenie. Kaskady spadają z wysokości 43 metrów, a mimo to na dole znajdują się śmiałkowie, którzy wewnątrz tej bryzy jak gdyby nigdy nic łowią ryby.

Dzielnica Lara

Wokół wodospadu wyrosła nowoczesna dzielnica Lara, w której sprzedawane są apartamenty z widokiem na morze. Cena dla chętnych – 1,5 miliona dolarów wzwyż. 🙂 Ale mieszkania i apartamenty mają 120 metrów kwadratowych wzwyż. 🙂 Sprzedają się na bieżąco.

Oceanarium w Antalyi

Antalya Aquarium

To nowoczesny kompleks obejmujący oceanarium, terrarium, krainę lodu, gabinet figur woskowych i wiele innych. Ciekawostką jest najdłuższy tunel podwodny na świecie, mający 113 metrów długości.

Bilety jednak nie są tanie. Do samego oceanarium kosztują 35 dolarów, a do całości 83 dolary od osoby. My nie poszliśmy, ale nie żałujemy! Osoby z naszej grupy opowiadały, że woda była mętna, a ryby ledwie widoczne. Przed odwiedzeniem tej atrakcji przeczytaj najświeższe opinie!

Promenada nadmorska nocą

Nie sposób objąć więcej w tym artykule. Mamy nadzieję kiedyś wrócić do Antalyi, choćby na rafting w okolicznych górach, na który tym razem po prostu brakło czasu. Mam nadzieję, że Cię zainspirowałem! Jedź wypocząć do Antalyi! Warto! Przy obecnym kursie tureckiej liry jest naprawdę bardzo tanio! Podziel się ze mną proszę w komentarzach – podobało Ci się w Antalyi? 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *