PODRÓŻE,  POLSKA

Wiosna w Arboretum SGGW w Rogowie.

Czy wiesz jak wygląda wiosna w Arboretum SGGW w Rogowie? Tego nie da się opisać, bo tekst nie odda tego piękna. To trzeba zobaczyć! Byliśmy tam w czerwcowy weekend 2021 roku. Zapraszam Cię na piękny spacer wśród kwitnących rododendronów i azalii. Szkoda, że internet nie może dodatkowo przekazać ich zapachu! Ruszamy!

Plan arboretum

Arboretum SGGW w Rogowie

Rogów znajduje się w województwie łódzkim, w powiecie brzezińskim. Arboretum utworzone zostało tutaj w 1925 roku na terenach leśnych przekazanych w 1919 roku Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dziś to jeden z najcenniejszych w Europie tego typu ogród, jeśli chodzi o bogactwo gatunków drzew i krzewów. Przed wojną na ponad 62 hektarach powierzchni stworzono niepowtarzalną kolekcję roślin. W tym okresie posadzono tu na doświadczalnych poletkach ponad 100 gatunków drzew nie występujących w naszym kraju. Nie wszystkie przetrwały jednak wojnę i mroźne zimy.

Tuje z 1930 roku

Fascynująca jest plantacja olbrzymich żywotników, czyli popularnych dziś w naszych ogrodach tui.

Założono ją w 1930 roku, a przekrój pnia pokazuje ich wielkość.

Rok mojego urodzenia

Moja Żona Edyta pokazuje na ściętym pniu rok mojego urodzenia. Przypomnę, że drewno tujowe stosowane jest do wyrobu rzeźb i akcesoriów codziennego użytku w Maroku. Pisałem o tym w artykule pt. As-Suwajra – błękitne łodzie i przepis na marokańską herbatę.

Arboretum w Rogowie jest obecnie „poletkiem doświadczalnym” Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie kształcą się przyszli leśnicy. Kolekcje roślin są wciąż powiększane. Obecnie teren arboretum zajmuje powierzchnię około 53 hektarów, na których zgromadzono ponad 2400 gatunków i odmian roślin! 🙂 Znajdują się tutaj także tzw. kolekcje narodowe, czyli miejsca, gdzie w naszym kraju występuje najwięcej gatunków, czy odmian danej rośliny. Jest tu między innymi narodowa kolekcja klonów.

Wiosna w Arboretum SGGW w Rogowie

Coś pięknego

Przełom maja i czerwca to czas rozkwitu rododendronów i azalii. Zachwycają wyrazistymi kolorami, a także różnorodnością wielkości i zapachu kwiatów. Posadzone w grupach kilku kolorów obok siebie robią wprost oszałamiające wrażenie.

Otoczenie tych pięknych roślin sprzyja również do umawiania się na okolicznościowe sesje zdjęciowe. Dodatkowo po pochmurnym poranku trafiliśmy na słoneczny dzień, co jeszcze spotęgowało walor estetyczny kwiatów.

Nie będę się tutaj więcej rozpisywał, ponieważ tego piękna nie można wyrazić słowami. Niech dowodem będą poniższe fotografie. Po prostu uczta dla zmysłów!

Wiosna w Arboretum SGGW w Rogowie

Arboretum SGGW w Rogowie spełnia również ważny aspekt edukacyjny, którego elementy można spotkać na każdym kroku.

Czy wiesz co jest największym na świecie zagrożeniem dla roślin? Rolnictwo, które odpowiada za 31 % zniszczeń szaty roślinnej na kuli ziemskiej.

Budynek muzeum

Oprócz podziwiania kolekcji roślin „w terenie” warto zaplanować dodatkową godzinę na wizytę w Muzeum Lasu i Drewna. Można tam podziwiać eksponaty z całego świata (np. kolekcję szyszek), oraz zobaczyć jak wyglądają rodzime gatunki ptaków, ssaków, czy owadów zamieszkujące polskie lasy.

Bilet normalny do arboretum kosztuje 14 zł, a do muzeum 9 zł. W pakiecie można kupić obydwa za 22 złote. Koszt parkingu to 6 zł. Ale naprawdę warto. Na zwiedzanie arboretum naprawdę „z grubsza” potrzeba około 3 godzin, a łącznie z muzeum – około 4 godzin.

Oprócz stałej ekspozycji roślin, w arboretum przygotowywane są również wystawy czasowe. My trafiliśmy akurat na wystawę pt. „Dendrologia opleciona miedzią”. To kolekcja liści i owoców różnych gatunków drzew plecionych z miedzianego druciku.

Prace ułożono na przekrojach drzew w szklanych gablotach. Ich autorem jest Hubert Ogar. Naprawdę szacun, żeby z druciku wygiąć i upleść takie cudeńka. 🙂

Będąc w okolicy między Łodzią, a Warszawą warto zajrzeć do Arboretum SGGW w Rogowie. Myślę, że się nie rozczarujesz.

Wiosna w Arboretum SGGW w Rogowie

Napisz proszę w komentarzach – podobało Ci się?

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *