PODRÓŻE,  POLSKA

Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie

Czy wiesz ile w gatunków dzięciołów żyje w polskich lasach? Jak wygląda gniazdo bielika? Które drzewo ma największe szyszki na świecie? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie. Zapraszam do lektury!

Przekroje drewna

Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie

Muzeum jest częścią Arboretum SGGW w Rogowie stanowi część Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW. To podstawowa baza dydaktyczna dla studentów leśnictwa. Większość eksponatów pochodzi z okresu 1949-1950, kiedy to utworzono muzeum. Znajdują się tu kolekcje spreparowanych ssaków, ptaków, a także owadów występujących na terenie Polski. Jest tu również zbiór szyszek z całego świata. To nieocenione źródło wiedzy, ponieważ wiele z tych gatunków występuje obecnie bardzo rzadko, a niektóre są wręcz na granicy wyginięcia.

Zbiór ssaków

Kolekcja ssaków

Obejmuje ponad 50 gatunków spreparowanych zwierząt. Pewnie większość z nas widziała na żywo wiewiórkę, nieliczni może dziki. Ale kto widział wilka, bobra, czy żbika…? Tutaj możemy zobaczyć jak wyglądają. To bardzo cenny materiał edukacyjny, szczególnie dla grup dzieci szkolnych. Edukację przyrodniczą dobrze jest prowadzić od dziecka, żeby pokazać młodemu człowiekowi, że wokół nas żyją też inne gatunki, które mają prawo mieszkać obok. Żyły tu zresztą przed nami – to człowiek wchodzi na ich siedliska, zabudowując coraz to nowe tereny.

Przedwojenna kolekcja parostków i poroży

W kolekcji ssaków na uwagę zasługuje cenny zbiór przedwojennych poroży i parostków głównie z okolic Bieszczadów.

Sala poświęcona nietoperzom

W muzeum znajduje się wydzielona ekspozycja poświęcona nietoperzom. Wiesz kto jest największym wrogiem nietoperzy? Jesteś nim Ty sam! Fajnie jest to zobrazowane w muzeum. Na specjalnej tablicy zatytułowanej „wrogowie nietoperzy”, pod drewnianą klapką umieszczono lusterko. Po podniesieniu klapki zobaczysz tego wroga. 🙂 Do dziś przekazywane są z pokolenia na pokolenie stereotypowe opowieści, czy legendy, związane z nietoperzami, a nie mające nic wspólnego z prawdą! W dawnych czasach nie było oświetlenia i ludzie bali się wszystkich gatunków zwierząt aktywnych w nocy. Dlatego nietoperze bezmyślnie zabijano i nie zważano na to jakie są pożyteczne.

Zbiór ptaków

Kolekcja ptaków

Obejmuje ponad 300 gatunków spreparowanych ptaków. Niektóre z nich są już niestety na granicy wyginięcia i tym bardziej należy je poznać, aby je lepiej chronić. To nasi sprzymierzeńcy w walce ze szkodnikami sadów i ogrodów. Jak myślisz ile w końcu w Polsce mieszka gatunków dzięciołów? Ja z pamięci wymieniłem sześć, ale jest ich aż dziesięć.

Gniazdo bielika

A jak wygląda gniazdo bielika? Możesz zobaczyć na odbiciu w lustrze. Obok wypchany bielik w całej swojej okazałości. Rozpiętość skrzydeł tego ptaka wynosi 2 metry.

Bielik

Warto rozglądać się będąc w terenie, bo bieliki odrodziły się w naszym kraju na tyle, że są coraz łatwiejsze do zaobserwowania.

Zbiór owadów

Kolekcja owadów

Obejmuje motyle i chrząszcze zamieszkujące polskie lasy. Są one w większości pożyteczne i prawnie chronione, dlatego będąc w lesie nie należy ich zabijać tylko dlatego, że coś po nas łazi. One są u siebie! 🙂

Kolekcja szyszek

Kolekcja szyszek i ksyloteka

Czy już wiesz, które drzewo na świecie rodzi największe szyszki?

Szyszki sosny cukrowej

To sosna cukrowa, zwana też sosną Lamberta, której szyszki przekraczają 30 cm długości. Nazwa drzewa wzięła się stąd, że drewno wydziela słodką żywicę, która jest jadalna, jednak w większych ilościach szkodliwa. Sosna cukrowa rośnie w lasach USA i Meksyku.

Ksyloteka to ciekawie przedstawiona kolekcja kawałków drewna wraz z korą, które na półkach wyglądają jak książki.

Ksyloteka

Można wziąć każdy do ręki, ocenić kolor drewna, czy grubość słojów. Ponadto w muzeum znajduje się wiele przekrojów pni drewna, które obrazują np. grubość przyrostów.

Przekrój drzewa zasadzonego w 1622 roku

Na uwagę zasługuje przekrój drzewa zasadzonego w 1622 roku, a więc prawie 400 lat temu! Na przekroju zaznaczono wydarzenia historyczne, które wydarzyły się podczas życia drzewa.

Wiesz, że są w Polsce drzewa, które rosły podczas bitwy pod Grunwaldem, a nawet jeszcze wcześniej? Trzeba przyznać, że taki obraz działa mocno na wyobraźnię. Od razu przypomina mi się powiedzenie wszystkich leśników:

„Nie było nas – był las, nie będzie nas – będzie las”.

Taki przekrój przez pień uświadamia mi, że to drzewo rosło na długo przed tym zanim pojawiłem się na świecie, tak jak te przedwojenne tuje w arboretum. A dziś jedno pociągnięcie piły łańcuchowej kończy jego żywot. Zastanów się nad tym! Lasy są wycinane pod nowe uprawy rolne, lasy płoną przez nieuwagę człowieka. Kilkaset lat życia drzewa kończy się w kilka minut! To temat do refleksji.

Więcej inspiracji znajdziesz w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie. Napisz proszę w komentarzach – co o tym sądzisz? Podobało Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *