PODRÓŻE,  POLSKA

Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie.

W Kutnie znajduje się Muzeum Bitwy nad Bzurą, która nazywana jest Bitwą pod Kutnem. Czy coś Ci o niej wiadomo? Czy wiesz jaką rolę odegrała w historii? Zapraszam do lektury krótkiego artykułu.

Pomnik ku czci bohaterów walk nad Bzurą.

Bitwa nad Bzurą

Była to największa bitwa obronna września 1939 roku. Po stronie polskiej uczestniczyło w niej około 200 tysięcy żołnierzy armii „Pomorze” i „Poznań” pod dowództwem generała Tadeusza Kutrzeby.

Pomnik ku czci bohaterów walk nad Bzurą.

Na terenach pomiędzy Sochaczewem, Strykowem, Łowiczem, Włocławkiem, Płockiem, Łęczycą i Kutnem trwały walki, które miały uniemożliwić dotarcie wojsk niemieckich do stolicy. Do dziś poszukiwacze pamiątek za pomocą wykrywaczy metali znajdują na tych terenach ślady owej walki. Bitwa nad Bzurą trwała od 9 do 22 września 1939 roku i zakończyła się klęską naszych wojsk. Zginęło w niej około 16 tysięcy żołnierzy, 34 tysiące zostało rannych a około 150 tysięcy dostało się do niewoli.

76 mm armata pułkowa, wzór 1927.

W muzeum zgromadzono pamiątki związane z tym wydarzeniem – broń, mundury, dokumenty, odznaczenia. Mimo informacji na stronie internetowej, która mówiła, że że muzeum jest otwarte, nie udało mi się niestety wejść do środka. Ale cóż – ja mam blisko, więc zajrzę kiedy indziej. Obecność Muzeum Bitwy nad Bzurą w Kutnie zakorzeniła się w mojej świadomości już od wczesnego dzieciństwa i była nieodłącznym elementem wycieczek szkolnych w latach 70-tych i 80-tych XX wieku, dlatego też kilkakrotnie wewnątrz już byłem.

Mur pamięci

W Kutnie corocznie we wrześniu trwają obchody rocznicy tej bitwy. Pod tablicą pamiątkową ku czci generała Tadeusza Kutrzeby i wzdłuż całego Muru pamięci składane są kwiaty. Zaciągana jest warta honorowa i odczytywany apel poległych.

Pałac Gierałty

Park Wiosny Ludów

Budynek obecnego muzeum wzniesiono w 1840 roku w stylu klasycystycznym. Znajdowała się w nim przypałacowa kaplica rodzinna ówczesnych właścicieli Kutna – Walentyny i Feliksa Mniewskich.

Budynek muzeum w kaplicy Mniewskich

Kaplica jest częścią założenia pałacowo – parkowego, który dziś nosi nazwę Parku Wiosny Ludów.

Pomnik przyrody.

Utworzono go w XVIII wieku z naturalnego lasu, który przylegał do pałacu Gierałty – rezydencji Mniewskich. Pomnikowe drzewa w najstarszej, południowej części parku, pamiętają ten czas. 🙂

Alejki parkowe

Północna część parku, bliżej pałacu Gierałty – rezydencji Mniewskich, jest zagospodarowana. Posadzono tu nowe rośliny, odnowiono ścieżki i ławeczki. Cały obiekt poddano w ostatnim czasie gruntownej rewitalizacji, między innymi dosadzając róże, jak przystało na Miasto Róż, jakim chlubi się być Kutno. W czerwcu, przy słonecznej pogodzie wyglądają szczególnie pięknie. Park zajmuje powierzchnię około 17 hektarów i jest popularnym miejscem wypoczynku mieszkańców miasta, mimo że nie znajduje się w jego centrum.

Pałac Gierałty.

Pałac Gierałty wybudowano w XVIII wieku w stylu rokokowym. Od kiedy tylko sięgam pamięcią, w budynku mieści się szkoła muzyczna I i II stopnia.

Plac zabaw dla dzieci.

Warto wybrać się do parku z dziećmi. Mogą tu łatwo zaobserwować wiewiórkę, czy dzięcioła. Na pokaźnej wielkości placu zabaw, na którym ustawiono nowoczesne i bezpieczne zabawki, dzieci mogą miło spędzić czas.

Róże przed pałacem Gierałty

Będąc w Kutnie warto pospacerować po Parku Wiosny Ludów i odwiedzić Muzeum Bitwy nad Bzurą. Zapraszam do miasta, w którym mieszkam od urodzenia, a które z roku na rok pięknieje. Pisałem już o Kutnie na początku istnienia mojego bloga, w grudniu 2019 roku i pewnie nie raz jeszcze o nim napiszę. Artykuł nosił tytuł: „Moja pierwsza podróż – Kutno”.

Napisz proszę w komentarzach – podobało Ci się?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *