PODRÓŻE,  TURCJA

Czy masz już plany urlopowe na wakacje 2021?

Czy masz już plany urlopowe na te wakacje 2021? Bo my w końcu tak! Kiedy w zeszłym roku na początku wakacji pisałem podobny artykuł pt. „Odważnie i rozważnie – lecimy do Bułgarii” nie przyszło mi nawet do głowy, że pandemia koronawirusa, która miała się niedługo skończyć, namiesza również za rok! Nikt nie przewidział kolejnych mutacji, a w miarę otwarty dla turystyki sezon latem 2020 roku pozwalał na optymizm. I że miesiąc przed tegorocznym wyjazdem będziemy mieli jeszcze jakieś poważne dylematy.

Stambuł

Ale w końcu decyzja zapadła – jedziemy do Turcji!

Decyzja zapadła!

Naszą wycieczkę objazdową wykupiliśmy w sierpniu 2019 roku. Wycieczka nosi nazwę Orient Extra i jest sztandarowym produktem ITAKI. To 9 dni objazdu plus 3 dni pobytu stacjonarnego – fajna opcja, tym bardziej, że w formule first minute nie była strasznie droga. Nie przypuszczaliśmy jednak, że będziemy na nią czekać aż dwa lata. Co prawda, jak informuje nas biuro, w Turcji nadal będzie obowiązywał reżim sanitarny i maseczki w autokarze, ale trudno. Na tyle się już przyzwyczailiśmy, że damy radę! Chęć zwiedzania i podróżowania jest już dziś w nas silniejsza, niż niedogodności związane z pandemią.

Choć na pewno było wiele wątpliwości związanych z wyjazdem. Biuro podróży jeszcze miesiąc przed rozpoczęciem imprezy nie wiedziało na jakich zasadach wyjazd się odbędzie, ale z drugiej strony próbowaliśmy to zrozumieć. Przepisy antycovidowe mogą się zmieniać w poszczególnych krajach z dnia na dzień w związku z nowymi mutacjami wirusa. Jednak po raz kolejny zaważyła nasza decyzja – jedziemy!! W końcu obydwoje z Żoną jesteśmy zaszczepieni dwiema dawkami szczepionki, a poza tym „do odważnych świat należy”. Podobnie jak w zeszłym roku, także i w tym, dezyzję podjęliśmy jako wynik mieszanki różnych uwarunkowań.

Turcja – Efez

Orient Extra

Wycieczka objazdowa Orient Extra z bura ITAKA ma bardzo bogaty program zwiedzania. Rozpoczynamy w Antalyi, zwiedzimy m.in. Pamukkale, Kapadocję, Ankarę, Stambuł, Troję czy Efez.

Cieśnina Bosfor

Będziemy płynąć statkiem po Bosforze i podziwiać Stambuł nocą. Zapowiada się naprawdę piękna wycieczka. Znowu zrobimy kilka tysięcy zdjęć, a relację z naszego wyjazdu będzie można wkrótce przeczytać na naszym blogu w postaci kilkunastu artykułów (a może wyjdzie więcej). 🙂 Ponadto po 9-ciu dniach intensywnego zwiedzania mamy jeszcze trzy dni na wypoczynek stacjonarny w Antalyi. Po prostu bajka! Tego brakowało nam np. w Egipcie, kiedy to po zaraz po powrocie z wyczerpującego objazdu wracaliśmy do domu.

Turcja – Kapadocja

Bardzo lubimy aktywny wypoczynek, zwiedzanie nowych miejsc, poznawanie nowych kultur i mieszkających tam ludzi. Chociaż wizja spędzenia ponad 2500 kilometrów w autokarze, w gorącej Turcji początkowo nas trochę przerażała. Podobnie jak w Bułgarii, mam w planach kilka treningów biegowych boso po plaży, ale zobaczę co z tego wyjdzie. 🙂

Odpocznij!

A Ty? Czy masz już plany urlopowe na wakacje 2021? Pamiętasz moje motto?

„Ludzie nie planują przegranej – przegrywają, bo nie planują”.

My planujemy i to nam się sprawdza, ale jeśli wolisz wyjazdy spontaniczne to też OK.

Stambuł

Czy boimy się koronawirusa, który nadal mutuje? I tak i nie! Jesteśmy zaszczepieni, więc mamy trochę więcej odwagi, ale na pewno będziemy stosowali się do zaleceń i obostrzeń. Trzeba być ostrożnym, ale nie można dać się zwariować! Ta pandemia kiedyś się skończy i nikt nie będzie o niej pamiętał. Choć rzeczywiście spowodowała wiele perturbacji we współczesnym świecie, może nawet więcej niż niejedna wojna.

Ale wypoczynek po całym roku pracy należy się każdemu. Jeśli nie na wyjeździe to w pobliżu domu. Można przecież spacerować, robić zdjęcia, jeździć na rowerze, czy wypoczywać w parku na ławeczce. To już zależy od Ciebie!

Można czas urlopu wykorzystać na poznanie czegoś nowego. Można zdobyć nowe umiejętności, lub udoskonalić swoją dotychczasową pasję np. poprzez ukończenie kursu on-line w Strefie Kursów!

Można łowić ryby, czy zbierać grzyby. 🙂 Ale najważniejsze jest oderwanie od codziennego rytmu i przestawienie się na inną płaszczyznę myślową.

Ankara

Przez najbliższe 3 tygodnie nie ukaże się na moim blogu prawdopodobnie żaden artykuł, ale pragnę uspokoić moich wiernych Czytelników, że jadę zbierać dla Was materiały na kolejne wpisy i robić nowe zdjęcia.

Kapadocja

Wszystko będę publikował sukcesywnie już po powrocie z Turcji. Na żywo jeszcze nie potrafię – być może w przyszłości, choć na wycieczce objazdowej nie ma raczej na to czasu.

A zatem wypoczywaj i ciesz się życiem! 🙂 Życzę Ci dobrej pogody, realizacji marzeń i planów oraz dużo pozytywnych wrażeń. Życzę Tobie, ale również sobie, ochrony przed koronawirusami i innymi chorobami! Do zobaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *