BIEGANIE,  WSPOMNIENIA

Bieg Niepodległości w Skierniewicach.

W niedzielę 30 maja 2021 roku odbył się Bieg Niepodległości w Skierniewicach. Przełożono go z listopada 2020 roku ze względu na pandemię. Był on częścią Skierniewickiej Triady Biegowej organizowanej przez OSiR Skierniewice. Dystans biegu wynosił 5 km w dwóch okrążeniach po 2,5 km. Na starcie stanęło około 100 zawodników, zarówno biegaczy, jak i miłośników nordic-walking.

Park

Bieg odbył się w przepięknym parku miejskim w Skierniewicach. Park ma powierzchnię 42 hektarów, a początki jego historii sięgają XIV wieku. Był częścią rezydencji arcybiskupów.

Start!

Park został zrewitalizowany ze środków unijnych w latach 2012 – 2014 i obecnie służy mieszkańcom Skierniewic jako miejsce spacerów i wypoczynku, będąc jedynym parkiem w granicach miasta.

Zabytkowa brama

Biuro zawodów znajdowało się tuż za zabytkową bramą parkową z II połowy XVIII wieku.

Park miejski w Skierniewicach

W parku można znaleźć zarówno naturalistyczne elementy ogrodów angielskich, jak i geometryczne układy ogrodów francuskich. Te drugie przyozdobiono ponadto popiersiami antycznych władców. Całość robi miłe wrażenie.

Trasa w cieniu drzew

Wytyczenie trasy biegu właśnie w parku to bardzo trafiona decyzja organizatorów. Wysokie drzewa chroniły przed mocnym wiatrem, choć dzień był ciepły i w przewadze słoneczny. Szkoda, że w czasie biegu nie było czasu na podziwianie parku. Kilka zdjęć zdążyłem zrobić podczas rozgrzewki i rekonesansu trasy. Trzeba będzie kiedyś jeszcze raz tam się wybrać. 🙂

Pakiet startowy

Organizatorzy przygotowali dla uczestników standardowy pakiet startowy – numer, chip, izotonik, batonik i wodę. Na wszystkich zawodników czekał pamiątkowy medal.

Pamiątkowy medal.

Zaciekawiła mnie firma, która do pakietu dorzuciła reklamówkę w postaci dwóch cukierków „krówek”. To certyfikowany gabinet terapii tlenowej Tlenoterapia Skierniewice.

Stoisko Tlenoterapii Skierniewice

Przedstawiciele firmy udzielali wszelkich wyjaśnień na stoisku przy linii startu. Oferta firmy jest bardzo bogata. W komorze tlenowej można leczyć różne schorzenia, jak i wspomagać regenerację po wysiłku. To dobra opcja dla sportowców. 🙂

Pierwsza jaskółka wiosny nie czyni

Rzeczywiście wiosna 2021 roku bardzo, ale to bardzo się opóźniła. Doświadczyłem tego na własnej skórze jadąc w maju rowerem na pielgrzymkę z Kutna do Częstochowy. Jednak Bieg Niepodległości w Skierniewicach był dla mnie taką „jaskółką” nadziei na powrót do normalności po pandemii. Czekałem długo na ten dzień i myślę, że nie tylko ja, aby można było pobiec w zawodach „na żywo” i bez maseczek. Ale najważniejsze to możliwość spotkania z ludźmi i bezpośredniej rywalizacji z nimi. Tego nie dał mi żaden bieg wirtualny.

Bieg Niepodległości w Skierniewicach

Pandemia odizolowała ludzi od siebie, mimo wciąż rozwijających się mediów społecznościowych. Jednak znajomi z Facebooka nie zastąpią bezpośrednich kontaktów. Nie można z nimi „przybić piątki” jak na zawodach. Ale mam nadzieję, że kolejna fala pandemii nie nastąpi i wszystko wróci do normalności. Życzę tego Tobie i sobie.

A czy Ty jeszcze się wahasz, żeby zacząć biegać? Może zainspiruje Cię mój wpis pt. „7 moich rad jak zacząć biegać”. Ja kiedyś zacząłem i dziś czerpię z tego wielkie korzyści zdrowotne. Spróbuj i Ty! Odwagi i na start! 🙂 Pozdrawiam. Paweł.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *