PORADY

7 moich rad jak pielęgnować pasje podczas kwarantanny.

Dziś przedstawiam 7 moich rad jak pielęgnować pasje podczas kwarantanny. Niestety mnie też ona dopadła po bezpośrednim kontakcie z osobą zarażoną koronawirusem. Wiosną 2020 roku napisałem podobny artykuł pt. 7 moich rad jak pielęgnować pasje podczas choroby. Jednak kwarantanna to doświadczenie trochę inne – jestem zdrowy, nie leżę w łóżku, a jednak nie mogę wyjść z domu. 🙂

Żeby jednak nie zmarnować tego czasu postanowiłem działać. Kilka wskazówek może i Tobie się przyda.

Zrób plan działania!

W momencie informacji, że zostałem objęty kwarantanną od razu zaplanowałem sobie „z grubsza” w głowie co chcę w tym czasie robić. Nie były to jakieś spektakularne działania, ale proste rzeczy, na które zwyczajnie na co dzień nie ma czasu. Bardziej chodzi mi o to, że stworzony plan niejako „wymusza” na mnie działanie i powstrzymuje mnie do porannego biadolenia: „Olaboga! Co dziś robić?”. Tutaj na myśl przychodzi mi moje życiowe motto które brzmi:

„Ludzie nie planują przegranej, przegrywają, bo nie planują”

Jeśli więc dostaniesz informację o kwarantannie usiądź chwilę i pomyśl co chcesz (albo musisz) zrobić! Niewiarygodne, ale spotykałem w życiu ludzi, którzy wracali do pracy po urlopie wypoczynkowym zdruzgotani psychicznie, że nie wykorzystali urlopu tak jak chcieli. No, ale cóż, skoro na kilka dni przed urlopem nie potrafili odpowiedzieć jakie mają plany! 🙂 Ja planuję z dużym wyprzedzeniem, ale jestem też otwarty na „spontan”. Na czas kwarantanny przygotowałem sobie plan, którego nie udało mi się niestety zrealizować w stu procentach, ale mam satysfakcję z tego co zrobiłem.

Nie przestawaj podróżować!

Zapytasz pewnie jak to możliwe, skoro nie można wyjść z domu! A właśnie, że możliwe. Można oczywiście nadal śledzić portal Fly4free i podróżować przy pomocy „chłopca” na Google Maps – praktykuję to regularnie od kilku lat. Teraz jednak podczas kwarantanny odkryłem blogerów, którzy relacjonują swoje wyjazdy na bieżąco w danym dniu. Oglądając ich relację czuję jakbym był z nimi tam na miejscu. Śledzę teraz Dorotę i Jarka Kowalskich z Olsztyna, którzy prowadzą bloga „Szalone Walizki”. Nie dość, że fajnie opowiadają i pokazują ciekawe miejsca, to jeszcze na bieżąco odpowiadają na wiadomości. Super! Bardzo polecam! 🙂

Czytaj!

Kwarantanna to dobry czas na nadrobienie zaległości w lekturze. Ja przeczytałem zaległą książkę pt. „Dietetyka sportowa” autorstwa Justyny i Krzysztofa Mizerów. Autorzy książki to wybitni specjaliści z zakresu dietetyki i fizjologii sportu, którzy od 2009 roku współpracują z czołowymi polskimi sportowcami, m.in. poprzez układanie dla nich indywidualnych diet. Książka to szczegółowe kompendium wiedzy jak odżywiać się trenując poszczególne dyscypliny sportu. Miałem też czas na lekturę zaległego numeru z prenumeraty „Runners World”.

Nie objadaj się!

Może ten punkt nie jest związany bezpośrednio z pielęgnowaniem pasji, ale pośrednio na pewno. Nawet nie miałem pojęcia jakie to wyzwanie żeby w tym czasie utrzymać wagę. Nie można przecież wyjść pobiegać, ani pojeździć na rowerze, a siedząc w fotelu trudno mi było powstrzymać się od podjadania. Naprawdę bardzo trudno! Ale udało się i mimo braku intensywnych ćwiczeń na świeżym powietrzu utrzymałem wagę!

7 moich rad jak pielęgnować pasje podczas kwarantanny. Ubogacaj swój warsztat!

Rozwijaj się! Ubogacaj swój warsztat!

Jedną z moich dodatkowych pasji jest fotografowanie. Oczywiście pasja podróżnicza niejako wymusza robienie zdjęć, choćby na pamiątkę. No właśnie – ale czy w tej kwestii nie można by jeszcze czegoś ulepszyć? Zawsze można i trzeba – o ile oczywiście tego chcesz!

Wiosną 2020 roku zapisałem się na darmowy kurs on-line pt. „Fotografia krajobrazu” organizowany przez firmę szkoleniową Strefa Kursów. Rozpoczynając kwarantannę zaplanowałem wreszcie ukończyć ten kurs, bo przez rok nie znalazłem na to czasu. Plan zrealizowałem! Kurs ukończony! Krótkie, świetne lekcje, zilustrowane pięknymi fotografiami pozwoliły mi inaczej spojrzeć na otaczający krajobraz. Mimo, że zdjęcia robię od dziecka o wielu rzeczach dowiedziałem się po raz pierwszy! 🙂 Naprawdę polecam każdemu! Ukończyłem też darmowe szkolenie on-line pt. „5 kroków do zapierającej dech w piersiach ekspozycji”. Autorem tego webinaru jest wybitny czeski fotograf – Josef Cvrcek, który przedstawia temat w ciekawy, ekspresyjny sposób, opierając się na własnych doświadczeniach. Zaproszenie znalazłem na Facebooku. W sieci każdy znajdzie darmowe webinary dostosowane do własnej pasji. Naprawdę warto skorzystać!

Buduj relacje!

Czas przebywania z bliskimi na kwarantannie to dobry czas na budowanie relacji. Wykorzystaj go! Może właśnie teraz dowiesz się, gdzie Twoi bliscy chcą jechać na wakacje. Może kochasz góry, ale Twoja rodzina chce w tym roku jechać nad morze. To dobry czas na długie rozmowy i ewentualne wspólne ustalenia. Może od lat odkładasz jakieś zajęcia domowe, do wykonania których zachęcają cię bliscy. Mnie na przykład udało się zrobić porządki w starych dokumentach i część niepotrzebnych rzeczy po prostu wyrzucić. Takie działania też wzmacniają relacje, ponieważ Twoi bliscy widzą, że ich zdanie się dla ciebie liczy. A może nawet nie będąc na kwarantannie znajdziesz czas na dłuższą rozmowę z najbliższymi? Spróbuj – naprawdę warto!

Nie przejmuj się!

Kwarantanna się skończy, pandemia też przeminie, tak jak minęły dawne światowe kataklizmy. Wiem – trochę się to przedłuża, ale myśl pozytywnie. Planuj gdzie w przyszłości chcesz wyjechać. Nie przestawaj przy tym marzyć! Szukaj nowych imprez biegowych w których wystartujesz, także tych charytatywnych! Może skataloguj niepoukładane zdjęcia, czy pocztówki. Każdy dzień życia dany jest Ci po coś! Niekoniecznie codziennie trzeba pędzić „na łeb na szyję”. Kwarantanna to trochę inny, ale dobry czas na zatrzymanie się i przemyślenie niektórych własnych działań.

Czy i Tobie zdarzyło się być na kwarantannie. Jak Ci się udało wykorzystać ten czas? Podziel się ze mną proszę w komentarzach. Pozdrawiam. Paweł. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *