GRECJA,  PODRÓŻE

Skiathos i złota plaża Koukounaries.

Przed nami grecka wyspa Skiathos i złota plaża Koukounaries. Wyobrażasz sobie plażę ze złotym piaskiem, w cieniu drzew piniowych, na której wypoczywali książę Karol i księżna Diana? Kojarzysz wieżę zegarową na wyspie, przy której kręcono sceny do filmu „Mamma mia!” z Meryl Streep? To właśnie Skiathos! Zapraszam Cię na pokład! Wsiadasz? Zaraz odpływamy!

Skiathos to wyspa w zachodniej części Morza Egejskiego w archipelagu Sporadów Północnych o powierzchni zaledwie 50 km², zamieszkana przez około 7 tysięcy mieszkańców.

Statek wycieczkowy na Skiathos.

Na wyspę można dostać się samolotem, promem, albo tak jak my – statkiem wycieczkowym. W programie naszego pobytu w Grecji mieliśmy zorganizowaną całodniową wycieczkę na Skiathos. Niewielkie statki wycieczkowe są bardzo popularne, szczególnie wśród turystów, zapewniając im niezapomniane przeżycia i świetną zabawę.

Zabawy i taniec na statku

„Wyścigi” statków

Podczas rejsu, który trwa około 1,5 godziny statki ścigają się na morzu, wyprzedzają, a nawet podpływają tak blisko, że ich pasażerowie rzucają się wzajemnie balonikami z wodą. To szczególnie podoba się dzieciakom.

Lekcja tańca sirtaki

Nasz kapitan prowadzi z dziećmi wspólne zabawy, porozumiewając się z nimi w wielu językach, a nawet uczy tradycyjnego tańca greckiego sirtaki. Podczas rejsu można się też mocno opalić – słońce operuje zarówno z góry, jak i odbija się od morskich fal. Nie zapomnij o filtrze przeciwsłonecznym!

Mijając się z większą jednostką pływającą nas stateczek „tańczy na falach”, a kapitan tuż przed napłynięciem fali woła do dzieci: „Kto się boi kapitana?” Kiedy dzieci odpowiadają: „Nikt!!” – wówczas statek zaczyna się bujać. Przestraszone dzieciaki piszczą i krzyczą wniebogłosy. Ponadto kapitan wyposażony w lunetę „obserwuje” delfiny. Zainteresowane dzieci biegną do niego, a on pokazuje im wielką maskotkę. Można też wejść do jego kabiny, a nawet chwilę potrzymać ster i poprowadzić statek. W atmosferze dobrej zabawy dopływamy do złotej plaży.

Złota plaża Koukounaries

Skiathos i złota plaża Koukounaries.

Plaża Koukounaries w 2012 roku została uznana za jedną z 10-ciu najpiękniejszych plaż na świecie. Znajduje się w południowo – zachodniej części wyspy i nie jest zbyt rozległa – ma około kilometra długości i kilkanaście metrów szerokości. Ale klimat na niej jest niepowtarzalny! Wzdłuż całej plaży rosną stare drzewa piniowe, które pięknie pachną w upalny dzień. Sama nazwa „Koukounaries” oznacza w języku greckim szyszki sosnowe. Pinia jest przecież jednym z gatunków sosny. Poza tym drzewa piniowe są siedliskiem dla niezliczonej ilości cykad, które głośno „piłują” w ich koronach. Niesamowite przeżycie!

Skiathos i złota plaża Koukounaries. „Złoty” piasek

Plaża Koukounaries, nazywana jest złotą plażą właśnie ze względu na „kolor” piasku. Nazwę swą zawdzięcza dużej zawartości miki – minerału, który w słońcu mieni się właśnie na złoty kolor. Plaża nie należy jednak do najtańszych – już w 2012 roku za leżak trzeba było zapłacić 8 euro, ale cóż – moim zdaniem warto! Można oczywiście plażować na własnych ręcznikach, po dokładnym wyzbieraniu wszystkich szyszek. 🙂

The Skiathos Palace Hotel

Na wschodnim krańcu plaży, na wzgórzu znajduje się luksusowy The Skiathos Palace Hotel. To właśnie w nim zatrzymywali się i wypoczywali książę Karol i księżna Diana. Myślę, że na choć jedną noc warto tam będzie kiedyś pojechać. Pokoje hotelowe dostępne są już od około 100 euro za noc! Czy to drogo, czy tanio? Ocenę pozostawiam Tobie. 🙂 My spotykaliśmy droższe hotele, w których nie spała księżna Diana – no i nie w takim miejscu! 🙂

Odpływamy do miasta Skiathos

Niestety nasze dwugodzinne zaledwie plażowanie na Koukounaries dobiegło końca. Przed nami jeszcze około półgodzinny rejs do miasta Skiathos, które jest głównym ośrodkiem i stolicą wyspy. Zamieszkuje je niecałe 5 tysięcy mieszkańców. Tutaj też znajduje się międzynarodowe lotnisko.

„Przedmieścia” Skiathos.

Mijamy po drodze domki wybudowane na skałach nad samym morzem – piękne miejsce do życia. Codziennie można wygrzewać się w słońcu oglądając statki przepływające po błękitnym morzu. Jak już pisałem wcześniej Grecja byłaby dobrym miejscem do życia na emeryturze – mnie jednak trochę przeraża bariera językowa. Ale może kiedyś…? 🙂

Wieża zegarowa na Skiathos

Miasto Skiathos położone jest na dwóch wzgórzach. Na jednym ze wzgórz – tym bliżej portu – znajduje się właśnie wspomniana już wieża zegarowa, która „zagrała” w filmie „Mamma mia!”. Do wieży wchodzi się z portu kilka minut wąziutkimi, krętymi uliczkami.

Widok spod wieży zegarowej.

Koniecznie trzeba wejść na górę, gdyż rozciąga się stamtąd piękny widok na całe miasto i na port.

Urokliwe uliczki Skiathos

Piękne domy na Skiathos

Wąskie uliczki miasta Skiathos odkrywają przed nami swój urok. Praktycznie na każdym kroku możemy znaleźć piękne, ozdobione domy, pełne zieleni wokół i na balkonach.

Pizzeria

Część jest nastawiona ściślej na ruch turystyczny – są tam tawerny, pizzerie, czy kawiarenki. Jesteśmy pełni podziwu, dla mieszkańców, którzy z takim kunsztem ozdabiają swoje posiadłości.

To jeszcze wzmaga nasze zainteresowanie, jaką ciekawostkę architektoniczną dostrzeżemy idąc kilkanaście kroków dalej, bądź skręcając w kolejną uliczkę.

Uliczki w mieście

Domy na Skiathos są bardzo zadbane, choć nie wszystkie są kunsztownie przyozdobione. Część z nich jest miejscem do życia mieszkańców wyspy, którzy na co dzień trudnią się m.in. połowem ryb, uprawą roli, czy handlem.

Zabytkowy trójkołowiec

Ze zdumieniem podziwialiśmy rybaków, którzy spakowali swój sprzęt na zabytkowy trójkołowiec i odjechali do portu, aby przesiąść się na łódź i wypłynąć w morze.

No cóż – w naszym kraju odpowiednie służby zastanawiałyby się, czy taki porozbijany trójkołowiec w ogóle dopuścić do ruchu. Ale nie w wyluzowanej Grecji – pisałem o starych pojazdach pisząc artykuł o miasteczku Paralia na Riwierze Olimpijskiej. A czy pomyślałeś o tym, że tylko takim wąziutkim trójkołowcem da się przejechać tutejszymi uliczkami? Ot i całe sedno greckiej filozofii życia – tam gdzie się da to nie utrudniać i nie tworzyć dodatkowych przepisów! 🙂 Po co to komu?

Port rybacki

Tu na Skiathos podobnie jak w mieście Katerini można zaobserwować codzienne mieszkańców wyspy. Choć oczywiście Skiathos jest też kurortem i przy promenadzie wzdłuż portu można posilić się w jednej z licznych tawern, czy kupić wszystko, czego potrzebuje turysta.

Promenada nadmorska

Motyle przy promenadzie

Spacerując uliczkami wyspy Skiathos nie spotkasz tłumów. Nie jest ona tak „zadeptana” przez turystów. To dobre miejsce na wyciszenie, zatrzymanie i wypoczynek. No i oczywiście opalanie – żar lał się z nieba tego dnia niemiłosiernie! 🙂

Paź żeglarz

Charakterystycznym obrazkiem wyspy są piękne motyle z gatunku paź żeglarz. Występują one także w Polsce, ale nie widzieliśmy ich u nas nigdy w takich rozmiarach. Spotykaliśmy je w kilku miejscach w Grecji. Rozpiętość ich skrzydeł dochodziła do 20 centymetrów. Są bardzo przyjazne i pozwalają sobie na zrobienie zdjęć naprawdę z bliska. Nie należy ich jednak niepokoić – są w końcu „u siebie”, a ponadto są pod ścisłą ochroną gatunkową. Stanowią piękną, żywą ozdobę wyspy.

Miasto Skiathos

Warto oddalić się od portu i spojrzeć na miasteczko z innej perspektywy. Urokliwymi uliczkami można by spacerować godzinami. Niestety, czas naszego pobytu na wyspie kończy się i musimy wracać na statek. Przed nami jeszcze 1,5 godzinny rejs powrotny i podróż autokarem do hotelu w Paralii. Taka jednodniowa wycieczka tylko wzmogła jeszcze naszą chęć do odwiedzenia Skiathos w przyszłości. A Tobie podobało się Skiathos i złota plaża Koukounaries? Podziel się ze mną proszę w komentarzach. 🙂

2 komentarze

  • Ola

    Skiathos, jak i pozostałe wyspy wchodzące w skład archipelagu Sporadów Północnych, to moje odkrycie sprzed kilku lat. Piękne plaże, cudowne morze, ale też klasztor Moni Evangelistrias na wyspie Skiathos, Patitiri czy Chora na Alonissos to miejsca, które warto zobaczyć. Do tego pyszna kuchnia – wino i owoce morza, czego chcieć więcej na urlopie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *