PORADY,  WSPOMNIENIA

Postanowienia noworoczne.

Postanowienia noworoczne wracają do mnie co roku jak bumerang. Czy Ty też tak masz? Czy masz już plany na ten Nowy 2021 Rok?

Po raz kolejny do mojej świadomości dociera motto, które kiedyś usłyszałem:

„Ludzie nie planują przegranej – przegrywają, bo nie planują”.

Postanowienia noworoczne.

Planuj!

Planowanie nauczyło mnie systematyczności i uporu w dążeniu do celu, ale nie za wszelką cenę. Wiele moich planów na 2020 rok legło w gruzach ze względu na pandemię koronawirusa. Ale trudno, będę starał się zrealizować je w 2021 roku. Mam zaplanowane kilka wyjazdów weekendowych i wakacyjną 12-dniową objazdówkę po Turcji – Orient Extra z Itaką, przeniesioną z 2020 roku. Planuję pobiec w kilku zawodach. Jeśli mi się nie uda zrealizować planów to trudno, ale sam przed sobą jestem w porządku, że zaplanowałem i zgodnie z powyższym mottem nie czuję się przegrany.

Stawiaj sobie cele!

Jakie to proste i jakie trudne zarazem! Wielu ludzi nie wie, co chce w życiu osiągnąć i miota się naśladując, co chwila innego celebrytę. Odpowiedz sobie na niełatwe pytanie: „Jaki jest Twój cel”? Ale Twój, w Twoim sercu i tylko Twój. Poszukiwanie rzetelnej, tematycznej wiedzy nie jest złe i ja też tak robię, planując kolejną podróż, czy układając plan treningowy. Chodzi mi raczej o ślepe podążanie za modą i „małpowanie” celebrytów, którzy często tylko na potrzeby mediów udają, że są szczęśliwi. Chcesz w nowym roku zrzucić parę kilo? Proszę bardzo – zrzucaj! Ale stawiaj sobie cele realne do zrealizowania, albo tylko jeden cel. Jeśli nie udawało Ci się do tej pory nigdy schudnąć 20 kilogramów, w tym roku zaplanuj sobie 10, a jeszcze lepiej 8, a 10 schudnij! Wtedy osiągniesz więcej niż Twój cel!

Zaprogramuj się!

Jeśli masz już cel zaprogramuj się na jego realizację! To dokładnie tak, jak z włożeniem płyty do komputera i uruchomieniem programu. Jeśli chcesz uzbierać pieniądze na wymarzoną podróż to nie daj się „zawirusować” różnymi pokusami i konsekwentnie realizuj swój program. Pisałem, że zbieranie pieniędzy na podróżowanie jest bardzo proste. Chcesz zacząć biegać – zaprogramuj się na bieganie. A o tym jak zacząć biegać również pisałem w poradniku. Konsekwencja w dążeniu do celu, to często przełamywanie swoich własnych wewnętrznych barier i stawanie w prawdzie z samym sobą. Ale spróbuj! Warto!

Miej marzenia!

Marzenia są esencją życia, ale jak pisał Jakub B.Bączek w książce pt. „25 miniemerytur”:

„Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia”.

Miej, więc marzenia i spełniaj je! Ale jeśli nie uda Ci się zrealizować wszystkiego, to trudno. Często nie Ty jesteś winien, ale okoliczności zewnętrzne pokrzyżują Twoje plany, jak koronawirus w tym roku. Marzenia jednak wykraczają w mojej ocenie poza plany i cele. Marzenia to coś więcej niż doraźne działania, jak na przykład zrzucenie paru kilogramów. Na marzenia często czeka się latami. Ja na zrealizowanie marzenia wyjazdu do Maroka czekałem ponad 40 lat, ale cały czas marzyłem i wierzyłem, że je spełnię. I tak się stało. 🙂

Bądź szczęśliwy!

Nie załamuj się, jeśli znów w tym nowym roku coś nie wypali. Ciesz się tym, co masz! Szczęście to nie jest stan, który można kupić. To wewnętrzna pogoda ducha wynikająca z życia w zgodzie z samym sobą i własnym sumieniem. Dlatego ciesz się tym co masz i nie oglądaj się na innych, którzy mają więcej! Często nie wiemy ile tak naprawdę za to „więcej” muszą zapłacić i czy są z tego powodu szczęśliwi.

Życzę w tym Nowym Roku 2021 Tobie i sobie realizacji planów, stawiania celów i determinacji w ich realizacji. Życzę powrotu do normalności i wewnętrznej pogody ducha, która uczyni nas szczęśliwymi. 🙂

A jakie Ty masz postanowienia noworoczne? Podzielisz się ze mną w komentarzach?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *