EGIPT,  PODRÓŻE,  PORADY

Egipt – porady praktyczne

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu 21 listopada 2021 roku. Aktualną wersję znajdziesz TUTAJ. Zapraszam do lektury. 🙂

Egipt – porady praktyczne to skondensowane minimum wiedzy, co zabrać i jak zachować się na miejscu. To zbiór obserwacji i doświadczeń z naszego wyjazdu. Zapraszam do lektury! 🙂

Przed wyjazdem.

Wizy.

Obywatele Polski są objęci obowiązkiem wizowym w Egipcie, choć obecnie wymóg ten jest zniesiony dla Polaków do 30 kwietnia 2021 roku. Po tym terminie sprawdź, więc na stronie ambasady, czy wiza będzie konieczna. Koszt wizy jednokrotnej to 25 USD. Wizę można kupić w okienku na lotnisku, lub zamówić przez internet na stronie www.visa2egypt.gov.eg

Sprawdź ważność paszportu.

Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy po powrocie, a jeśli aplikujesz o wizę przez internet – 8 miesięcy. Koniecznie ZRÓB KSERO PASZPORTU, które nosić będziesz przy sobie, kiedy paszport zostaje np. w hotelu.

Ubezpieczenie.

Jeśli jedziesz z biura podróży to zapewne masz je w cenie, ale jeśli planujesz podróż samodzielnie – wykup je koniecznie. Na tym nie należy oszczędzać! My, przed każdym wyjazdem indywidualnym wykupujemy opcję PZU Wojażer Koszt przy wyjazdach do Europy i krajów basenu Morza Śródziemnego to około 1 euro na osobę za dzień.

Egipt – porady praktyczne. Zabierz jednodolarówki.

Pieniądze.

Sprawdź posiadane dolary amerykańskie, które zabierasz. Muszą być z nowej serii, czyli wydane po 1997 roku. „Stare dolary” nie są w Egipcie akceptowane. Jest to szczególnie ważne podczas wycieczek objazdowych, gdzie pilot zbiera odliczoną kwotę na wycieczki fakultatywne. Za wizę na lotnisku również płaci się gotówką. KONIECZNIE zabierz jednodolarówki. W Egipcie masz wrażenie, że wszystko kosztuje jednego dolara. Napiszę o tym więcej w kolejnych artykułach będzie. W hotelach są bankomaty, w których wypłacisz funty egipskie.

Szczepienia.

W Egipcie nie ma wymogu dodatkowych szczepień przeciw chorobom tropikalnym. Zaleca się szczepienia przeciwko tyfusowi, żółtaczce typu A i B, polio i tężcowi. Zapoznaj się z bieżącymi wymogami Covid-19 na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Ubranie zimą.

Zabierz lekką kurtkę, czy polar. Wieczorami i w nocy temperatura spada do około 12 °C. Chłodno może być też w pokoju, ale można wtedy ustawić klimatyzację „na grzanie”. W dzień, kiedy temperatura dochodzi do 30 °C spokojnie się poopalasz. 

Zabierz filtr przeciwsłoneczny.

Przyda się nawet zimą. Słońce operuje tam mocno i pod innym kątem.

Zabierz leki.

Weź ze sobą tabletki na wypadek zatrucia pokarmowego, nazywanego powszechnie „zemstą faraona”. „Zemsta” nas na szczęście ominęła, ale pewnie dlatego, że przez kilka dni przed wyjazdem braliśmy probiotyki. Pamiętaj o lekach przyjmowanych na stałe oraz awaryjnie, czymś na ból głowy, garda, czy gorączkę.

Egipt – porady praktyczne. Przygotuj się merytorycznie.

Przygotuj się merytorycznie!

Wiele zabytków jest do siebie podobnych, mimo różnicy czasu, w których powstały wynoszącej nawet 1300 lat! Dobrze jest wiedzieć, gdzie i co zwiedzasz oraz jakiemu bogowi poświęcona jest akurat dana świątynia. Dobrze przed wyjazdem poczytać o ich bogach i wierzeniach. My korzystaliśmy z książki kupionej za 5 złotych w wyprzedaży „koszowej” w Biedronce. Czasem są tam naprawdę perełki.

Wydrukuj umowę i zabierz ze sobą.

Jeśli jedziesz z biurem podróży, daje Ci to kontrolę nad realizacją wszystkich punktów programu. Mieliśmy taką akcję w Grecji, gdzie upadające biuro podróży nie zrealizowało dużej części programu i tylko dlatego, że mieliśmy umowę ze sobą na miejscu otrzymaliśmy zwrot gotówki.

Egipt – porady praktyczne. Weź wtyczkę z elastycznymi bolcami.

Zabierz przedłużacz z wtyczką z elastycznymi bolcami.

Gniazdka 220V są identyczne jak u nas, ale mają minimalnie szerszy rozstaw. Jeśli masz sprzęt z twardą, sztywną wtyczką możesz jej nie włączyć!

Weź ze sobą długopis.

Ze względu na wymogi Covid-19 wypełnianie druczków rozpoczyna się teraz już w samolocie. 🙂

Zabierz drobiazgi dla dzieci.

Jeśli w planie zwiedzania masz wioskę i szkołę nubijską zabierz dzieciom długopisy, kredki czy cukierki.

W Egipcie.

Przestrzegaj zasad ubioru.

Pamiętaj, że znajdujesz się w kraju muzułmańskim i prawo islamu jest dla miejscowych nadrzędne. Co prawda od turystek nie wymaga się zasłaniania twarzy i włosów, ale podczas zwiedzania meczetów jest taki wymóg. Kobiety dostają wówczas długie szaty z kapturem. W meczecie trzeba zdjąć buty, za które przy odbiorze należy uiścić drobny bakszysz „pilnującemu”. W kurortach nie należy chodzić w bikini, ani kąpielówkach poza plażą. Odkryte ramiona i kolana zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet są uważane za nieprzyzwoite, ale w kurortach podejście do tej kwestii jest bardziej liberalne.

Przestrzegaj zakazu fotografowania.

W większości atrakcji turystycznych należy wykupić dodatkowe bilety na robienie zdjęć, które są niestety drogie. Uszanuj prywatność mieszkańców np. podczas pogrzebu, który odbywa się akurat wtedy, kiedy zwiedzasz meczet. Ciało zmarłego leży w odkrytej trumnie na podłodze, a wokół modlą się sami mężczyźni. Nie rób im zdjęć! Podczas przejazdu autokarem mijamy liczne posterunki wojskowe, czy policyjne, gdzie funkcjonariusze skrupulatnie odnotowują w zeszytach liczbę pasażerów, czy numery rejestracyjne autokaru, ale zdarza się, że zajrzą też do wnętrza autokaru. Nie wolno fotografować funkcjonariuszy służb mundurowych! Podczas fotografowania mieszkańców np. sklepikarza na straganie wypada zapytać o zgodę.

Uważaj na zakup wody!

Kupuj wodę tylko butelkowaną z oryginalnym zamknięciem. Zdarza się, że puste butelki są napełniane ponownie jakąś ich „kranówą”, zakręcane i sprzedawane na ulicy po okazyjnej cenie. Na pierwszy rzut oka nie widać, że „obrączka” pod korkiem jest zerwana, ale jeśli już kupisz, zauważysz i chcesz zwrotu kasy to życzę szczęścia. 🙂

Egipt – porady praktyczne. Uwaga wścieklizna!

Uwaga wścieklizna!

W Egipcie można spotkać duże ilości wałęsających się psów. Nie karm ich i nie dotykaj, ponieważ mogą roznosić wściekliznę!

Myj często ręce!

Nie spożywaj nieumytych warzyw i owoców. W toaletach publicznych, których zresztą jest niewiele nie ma papieru toaletowego. Należy tam również opłacić drobny datek.

Przestrzegaj zasad zachowania.

W Egipcie normą jest trzymanie się za ręce osób tej samej płci, ale nie oznacza to ich homoseksualizmu. Nie należy natomiast w miejscach publicznych wymieniać pocałunków pomiędzy kobietą i mężczyzną.

Przestrzegaj zasad bezpieczeństwa.

Stosuj się do poleceń ochrony i służb mundurowych. W Egipcie autokary są eskortowane przez policję, a w Kairze dodatkowo w środku jedzie z nami uzbrojony funkcjonariusz. Są miejsca, gdzie nas nie wpuszczą i trzeba to uszanować. Nie zaleca się, aby młode kobiety spacerowały samotnie. Pieniądze noś schowane i nie kuś złodzieja drogim sprzętem fotograficznym. Ale nie bój się! Egipt uchodzi za kraj bardzo bezpieczny.

Bądź wyrozumiały, ale ostrożny!

Praktycznie w każdym miejscu, gdzie zatrzymują się turyści pojawiają się miejscowi, którzy wyciągają ręce po jednego dolara. Ciągną Cię za ręce i ustawiają akurat na tym kamieniu, z którego wyjdzie najlepsze zdjęcie. Zakładają Ci na szyję chusty i dają prezenty, żeby coś od nich kupić. Wkurzające jest, kiedy podczas zwiedzania „pan” zastawia ścieżkę ogólnie dostępną dla turystów i przepuszcza dopiero po wpłaceniu dolara. Gdy zapłaciliśmy, natychmiast pojawił się drugi „pan” kilkanaście metrów dalej. Nie jest to miłe, ale trudno – w Egipcie tak po prostu jest! Pod żadnym pozorem nie dawaj miejscowym aparatu, żeby zrobili Ci zdjęcie, bo wykup może Cię drogo kosztować! W zupełności wystarcza grzeczne i stanowcze „no merci” czy no, thank you”. Oddalają się zaczepiać kogoś innego. Ale bądź wyrozumiały! W Egipcie średnia pensja wynosi około 100 dolarów miesięcznie, więc nie dziw się, że próbują dorobić trochę na turystach.

Uśmiechaj się i nie bój!

Egipcjanie są otwarci i wielkoduszni. Osoby obsługujące bezpośrednio turystów są może troszkę sztucznie miłe. Generalnie Egipcjanie nie lubią arogancji i wyniosłości, to chyba tak jak my! Dogadasz się po angielsku, trochę po francusku i z każdym na migi! Ale nie bój się! Jesteśmy dla nich tak samo egzotyczni, jak oni dla nas i uczmy się nawzajem tolerancji. Jeśli oni tolerują jak, siedząc z nogą na nogę pokazujesz spód buta, co uchodzi tam za obrazę, to i Ty nie obrażaj się na ich strój, czy czasem niedomyte, spracowane ręce! Wszędzie na świecie dostaniesz życzliwość za życzliwość!

Po powrocie.

Skataloguj zdjęcia.

My zrobiliśmy ich około 2800 i rzeczywiście obróbka trochę potrwała. To jest też dobry sposób na przypomnienie sobie poszczególnych atrakcji, które po 8 dniach zwiedzania zlewają się w jeden kolorowy film.

Wywołaj kilka zdjęć i powieś w ramce na ścianie.

Będą przypominały piękne chwile przeżyte na wczasach.

Ciesz się ze zrealizowanego marzenia i planuj następną wyprawę!

Mam nadzieję, że porady praktyczne, które tu opisałem będą dla Ciebie przydatne. Zapraszam Cię do lektury wpisu zapowiadającego cykl artykułów z naszej wycieczki pt. Bogowie i Faraonowie”.

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *