ŁOTWA,  PODRÓŻE

Stolica Łotwy – Ryga.

Cześć. 🙂 Stolica Łotwy Ryga to jednocześnie największe miasto w tym kraju. Leży nad rzeką Dźwiną i ma dziś około 650 tysięcy mieszkańców. Byliśmy tam w majowy weekend w 2014 roku. Rys historyczny miasta jest bardzo bogaty i objętość tego artykułu nie pozwala na szczegółowy opis. Warto tylko wspomnieć, że przez ostatnie tysiąclecie Ryga wielokrotnie przechodziła „z rąk do rąk”, będąc pod panowaniem Niemiec, Zakonu Krzyżackiego, Szwecji, carskiej Rosji, Związku Radzieckiego, a także Polski. Tak! Na przełomie XVI i XVII wieku Ryga należała do Rzeczypospolitej i rządził nią polski król. Podlegała też wpływom najróżniejszych religii. Każde panowanie pozostawiło swoje ślady w postaci zabytków. Stąd taka różnorodność i piękno tego miasta. Od 1991 roku Łotwa jest niepodległym państwem.

Stara Ryga.

Stolica Łotwy Ryga. Zamek.

Przy brzegu rzeki Dźwiny znajduje się zamek krzyżacki z XIV wieku, w późniejszych wiekach rozbudowywany i rekonstruowany. W okresie przynależności Rygi do Rzeczpospolitej był rezydencją króla Polski, a dziś jest siedzibą prezydenta Łotwy.

Kościół Św. Piotra.

Bardzo charakterystyczna, strzelista wieża widoczna z każdego miejsca miasta należy do XIII wiecznego kościoła Św. Piotra. Na wieży kościelnej znajduje się punkt widokowy.

Widok z wieży kościoła Św. Piotra.

Warto tam wejść, gdyż roztacza się z niej przepiękny widok na całą ryską starówkę. Bilety jednak nie są tanie, kosztują 9 euro od osoby. W 2014 roku zapłaciliśmy za nie jeszcze 7 euro.

Protestancka katedra ryska.

Centralnym punktem ryskiej starówki jest protestancka katedra ryska, którą wzniesiono w XIII wieku.

Trzej Bracia.

Warto pochodzić średniowiecznymi, urokliwymi uliczkami starej Rygi. Spacerując na pewno dotrzesz do charakterystycznych gotyckich budynków, znanych jako „Trzej bracia”. Miasta należące w średniowieczu do Hanzy były najbogatszymi miastami średniowiecznej Europy, więc i „na bogato” żyli też ich mieszkańcy. 🙂

Dom Bractwa Czarnogłowych.

W okresie gotyku, na początku XIV wieku powstał Dom Bractwa Czarnogłowych – do dziś zadziwia piękno, kunszt i przepych budynku, a jego właściciele naprawdę mogli olśnić przypływających do portu przybyszów. Dziś budynek jest jednym z symboli Rygi. Znajduje się tuż obok kościoła Św. Piotra.

Prawosławny Sobór Narodzenia Pańskiego.

W czasach carskiej Rosji wybudowano w Rydze kilka cerkwi prawosławnych, z których najwspanialszy jest Sobór Narodzenia Pańskiego pełniący obecnie funkcję prawosławnej katedry. Do dziś w Rydze działają kościoły przeróżnych wyznań, czynne są kościoły katolickie, protestanckie, cerkwie prawosławne i synagogi.

Walka o wolność.

Pomnik Wolności.

Z czasów pierwszej niepodległości Łotwy w latach 1915-1940 pochodzi stojący na głównym placu miasta Pomnik Wolności. Stojąca na szczycie pomnika kobieta, będąca alegorią wolności, trzyma w rękach trzy gwiazdy symbolizujące zjednoczenie trzech historycznych regionów. O dziwo pomnik spodobał się najeźdźcom ze Związku Radzieckiego i być może właśnie przez te gwiazdy nie został zburzony.

Pomnik ku czci Sybiraków.

Po ponurych czasach panowania Związku Radzieckiego pozostał w Rydze pomnik przy stacji kolejowej Torņakalns (czytaj Torniakalns). Jest tam oryginalny wagon kolejowy, którymi sowieci wywozili Łotyszy na sybir, oraz tablica pamiątkowa. Warto chwilę przystanąć w zadumie i oddać hołd ich ofiarom.

Socrealny pałac – łotewska akademia nauk.

Jest też jednak weselszy element z tych czasów – co Ci przypomina ten budynek – czy na pierwszy rzut oka nie jest to Pałac Kultury? Taki socrealny pałac wybudowano również w Rydze na cześć towarzysza Stalina. Dziś w budynku znajduje się łotewska akademia nauk.

Starówka w Rydze.

Spacer uliczkami ryskiej starówki zajmuje około 2 godzin (z wejściem na wieżę widokową może trzy). Miasto jest kolorowe i wiele w nim zieleni. Chodząc zaułkami za każdym rogiem odkrywamy coś niezwykłego. Niestety stolica Łotwy Ryga nie należy do najtańszych miast.

Ulica Alberta.

Kamienice przy ulicy Alberta.

Będąc na ryskiej Starówce warto podejść na ulicę Alberta, na której znajdują się wybudowane na początku XX wieku secesyjne kamienice. Zajmie Ci to kilkanaście minut spacerem.

Stolica Łotwy Ryga. Kamienice przy ulicy Alberta.

Warto je zobaczyć, ale ocenę pozostawiam Tobie. 🙂 Można by powiedzieć, że „jedna ładniejsza od drugiej”, ale można też, że „jedna bardziej kiczowata od drugiej”.

Kamienice przy ulicy Alberta.

Rzeczywiście, taka kamienica stojąca gdzieś pojedynczo, wyglądałaby dziwnie. Jednak ciąg podobnych stylowo kamienic robi miłe wrażenie.

Zabytkowe tramwaje Tatra T3

Spacerując po mieście na pewno spotkasz zabytkowe już dziś tramwaje, które pochodzą jeszcze z krajów demokracji ludowej. To czechosłowackie tramwaje marki TatraT3. Niektóre egzemplarze mimo ponad 40 letniej eksploatacji sprawdzają się znakomicie i wyglądają całkiem nieźle. 🙂

Starówka w Rydze.

Stara Ryga urzeka i wciąga – już dziś tęsknimy za tym miastem. 🙂 Ale dookoła ryskiej starówki wyrosło piękne, nowoczesne miasto, o którym napiszę w kolejnym artykule. Zapraszam Cię już dziś do lektury. Pozdrawiam. Paweł.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *