ŁOTWA,  PODRÓŻE

Stolica Łotwy – Ryga cz. 2

Cześć. 🙂 Podobała Ci się stara Ryga? Dziś kilka obrazków ukazujących nowoczesną stolicę Łotwy. Zdjęcia pochodzą z maja 2014 roku, więc pewnie wiele się tam jeszcze zmieniło.

Ryga nowoczesna.

Ryga. Most wiszący Vanšu Bridge.

Już przy wjeździe do miasta duże wrażenie robi most wiszący Vanšu Bridge nad rzeką Dźwiną. Podziwialiśmy go akurat w promieniach zachodzącego słońca. Wyglądał imponująco.

Nowa Biblioteka Narodowa.

Na zachodnim brzegu rzeki wybudowana została nowoczesna Biblioteka Narodowa. Ciekawa jest charakterystyczna bryła tego budynku – wygląda jak otwarta, odwrócona książka.

Nowoczesne biurowce.

Niedaleko wiszącego mostu Vanšu Bridge powstają nowoczesne biurowce i apartamentowce. Widzimy na pierwszym planie biurowiec Swedbanku, a dalej budujący się jeszcze wówczas kompleks Twin Towers Riga.

Widok z wieży kościoła Św. Piotra.

Opisywany przeze mnie w poprzednim artykule punkt widokowy na wieży kościoła Świętego Piotra na ryskiej starówce, jest też dobrym miejscem do podziwiania nowej części miasta.

Wieża telewizyjna w Rydze.

W Rydze znajduje się wieża telewizyjna, która jest uznawana za najpiękniejszą w Europie. Wybudowano ją na wyspie na rzece Dźwinie. Jak podaje Wikipedia wieża ma 368,5 metra wysokości i jest najwyższą w Unii Europejskiej. Rzeczywiście wieża wygląda bardzo filigranowo, a nie jest po prostu betonowym słupem, jak to się często zdarza w tego typu budowlach. Po drugiej stronie tej samej wyspy znajduje się centralny kompleks budynków należących do łotewskiej telewizji.

Główny dworzec kolejowy.

Z Olaine, gdzie nocowaliśmy jeździliśmy do Rygi pociągiem. Na uwagę zasługuje charakterystyczny budynek ryskiego dworca kolejowego, znajdujący się niedaleko starówki, na końcu Bulwaru Wolności.

Ciekawa refleksja.

Ciekawy mural na starówce.

Spacerując po ryskiej starówce możesz natknąć się na ciekawy mural. Przedstawia Otto Lilienthala – pierwszego człowieka, który na skonstruowanym przez siebie szybowcu wzbił się w powietrze. Obraz jest może trochę przejaskrawiony pokazując eleganckiego XIX-sto wiecznego dżentelmena w meloniku, startującego z dachu wiejskiej chaty krytej strzechą. Jednak wszystko tłumaczy znamienny napis w języku łotewskim:

„Kāds, kurš saka:”Tas nav izdarāms”, nekad nedrīkst pārtraukt kādu, kurš to dara!”

co po polsku znaczy:

„Ktoś, kto mówi: „Tego się nie da zrobić”, nie powinien nigdy powstrzymywać kogoś, kto to robi!”. 🙂

Z tą refleksją zostawiam Cię, dziękując za wspólny spacer po Rydze. Jeśli trafi Ci się okazja – jedź zobaczyć jak wygląda Ryga – jedno z najpiękniejszych miast jakie widzieliśmy. Pozdrawiam Paweł. 🙂

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *