PODRÓŻE,  POLSKA

Góra Cisowa w Gulbieniszkach – Suwalska Fudżijama.

Cześć. 🙂 Dziś Góra Cisowa w Gulbieniszkach znajdująca się w Suwalskim Parku Krajobrazowym. Zatrzymaliśmy się tam na nocleg w majowy weekend 2014 roku w drodze do stolicy Łotwy – Rygi. O przepięknej Rydze napiszę oddzielny artykuł.

Kojarzysz widoczek z wulkanem Fujiyama w Japonii? Górę Cisową nazwano właśnie „Suwalską Fudżijamą”, na pewno przypomina kształtem swoją japońską odpowiedniczkę, jest jednak o wiele niższa i nie ma pochodzenia wulkanicznego.

Góra Cisowa w Gulbieniszkach wznosi się na wysokość 256 metrów n.p.m., a wejście na jej szczyt z parkingu u jej podnóża zajmuje 10 minut. A naprawdę warto się na nią wspiąć!

Ja akurat miałem szczęście wejść przed zachodem słońca. Z jej szczytu można podziwiać teren Suwalskiego Parku Krajobrazowego z licznymi jeziorami i pagórkami.

To unikatowy, polodowcowy teren objęty ochroną, a sama Góra Cisowa jest typową moreną czołową, ukształtowaną przez lądolód. Na stronie Suwalskiego Parku Krajobrazowego można przeczytać, że według legendy góra miała zostać usypana ręką ludzką. Stąd podawana w niektórych źródłach nazwa Góra Sypana. Ziemia miała pochodzić z wykopanego pobliskiego jeziora, które nosi nazwę Jezioro Kopane. Natomiast nazwa Góra Cisowa pochodzi od rosnącego niegdyś na jej szczycie ogromnego cisa.

Warto wspomnieć, że na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego znajduje się najgłębsze jezioro w Polsce – Jezioro Hańcza, o głębokości 108 metrów.

Będąc w Suwałkach, lub w okolicy warto podjechać samochodem, lub rowerem i wspiąć się na Górę Cisową. Widoki przepiękne.

I choć od tego wyjazdu minęło już kilka lat z tęsknotą wspominam zarówno Górę Cisową, jak i łotewską Rygę. Jeśli trafi Ci się okazja – odwiedź koniecznie. 🙂 Pozdrawiam. Paweł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *