PODRÓŻE,  WIELKA BRYTANIA

Oceanarium w Plymouth – przede wszystkim edukacja.

Cześć. 🙂 Zapraszam Cię dziś do The National Marine Aquarium w Plymouth, największego oceanarium w całej Wielkiej Brytanii.

Dane o wybrzeżu w liczbach.

Czy wiesz, że na wybrzeżu Wielkiej Brytanii można spotkać aż 28 gatunków rekinów, wybrzeże ma aż 12 429 kilometrów długości i znajduje się na nim 1137 plaż? Takich i innych ciekawostek można się dowiedzieć wewnątrz.

Plymouth Sound.

Plymouth Sound.

Już w pierwszej sali przy wejściu nazwanej Plymouth Sound znajduje się duże, odkryte, płaskie akwarium, w którym mieszkają gatunki z lokalnego wybrzeża. Można je podziwiać z bliska, a zanurzając rękę dosłownie dotknąć.

Eddystone Reef.

Eddystone Reef.

Czy wiesz, że u wybrzeży Wielkiej Brytanii istnieje rafa? To Eddystone Reef znajdująca się 19 kilometrów na południe od Plymouth. To właśnie gatunki z tej rafy zgromadzono w kolejnej sali o takiej samej nazwie. Pomieszczenie urządzone jest na wzór sali kinowej, a ogromne akwarium spełnia rolę „ekranu”.

Bilet wstępu do oceanarium nie jest tani – kosztuje 19,50 funta, ale jak w wielu innych atrakcjach Wielkiej Brytanii jest ważny przez rok. Mając całoroczny bilet można tu przychodzić codziennie i odreagowywać stresy, siedząc wygodnie i wpatrując się w toń wypełnioną kolorowymi rybami.

Akwarium Atlantic Ocean.

Atlantic Ocean.

Największym zbiornikiem wodnym w obiekcie jest akwarium o nazwie Atlantic Ocean. Jest to równocześnie największe akwarium w Europie, w którym pływają rekiny. Ma 2,5 miliona litrów pojemności. Jest zasiedlone przez rekiny i płaszczki, a także wiele gatunków innych ryb. Są tam także żółwie. Akwarium jest bardzo ciekawie zaaranżowane, a centralnym jego punktem jest zatopiony samolot RAF-u z czasów II wojny światowej.

Zwiedzanie „od spodu”.

Akwarium zwiedza się zarówno „od spodu” jak i „na ścianach” bocznych na kilku poziomach . Niesamowite wrażenie, kiedy wielkie dwumetrowe płaszczki płyną ponad Twoją głową. Aż strach pomyśleć co stałoby się z nami, gdyby taka szyba pękła. 🙂

Uważaj co wyrzucasz!

Czy kojarzysz plastikowe obrączki, które są elementem każdego zamknięcia plastikowej butelki? Po odkręceniu butelki i zdjęciu korka na butelce pozostaje właśnie taka plastikowa obrączka. Na niektórych butelkach jest zamocowana trwale, a z niektórych luźno spada? Wyobrażasz sobie co może się stać, kiedy taka obrączka dostanie się do morza – ot, tak po prostu wyrzucona na ulicę? Doświadczył tego ten biedny żółwik, który w młodości „wcisnął się” w taką właśnie obrączkę. Jego skorupa rosła, ale tylko z tyłu i przodu, nie mogąc zerwać obrączki. Przerażające co taki zwierzak mógł czuć! Takie obrazy uświadamiają odwiedzającym konsekwencje z pozoru niewinnego wyrzucenia maleńkiego śmiecia na ulicę.

Laboratorium.

Laboratorium.

Kolejnym zbiornikiem wodnym jest Laboratorium. Można by je porównać do inkubatora, gdzie pod okiem naukowców wykluwają się i są odchowywane gatunki do dalszego zasiedlania większych zbiorników.

Akwarium Błękitna Planeta.

Błękitna Planeta.

Zwieńczeniem wystawy jest akwarium z rafą koralową w sali o nazwie Błękitna Planeta. To drugi co do wielkości zbiornik wodny w obiekcie, mający pojemność 700 tysięcy litrów.

Rafa koralowa.

W zbiornikach The National Marine Aquarium w Plymouth mieszka ponad 400 gatunków ryb i bezkręgowców.

The National Marine Aquarium w Plymouth jako instytucja jest mocno zaangażowana w różnego rodzaju akcje charytatywne, mające na celu ochronę wód i gatunków brytyjskiego wybrzeża. Ponadto każdego roku ponad 30 tysięcy uczniów w wieku szkolnym odbywa tu zajęcia edukacyjne z zakresu ochrony środowiska. Jak pisałem na wstępie – przede wszystkim edukacja!

Rafa koralowa.

Będąc w Plymouth koniecznie odwiedź tutejsze oceanarium! Naprawdę warto. 🙂 Wrażenia niezapomniane. Pozdrawiam. Paweł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *