BUŁGARIA,  PODRÓŻE

Nesebar – perła bułgarskiego wybrzeża.

W ostatnim artykule zapraszałem Cię do Nesebaru. Dziś tam jedziemy! 🙂 Nazwa miasta występuje w trzech wariantach – Nesebar, Nessebar i Nesebyr – wszystkie są poprawne. Miasto podzielone jest na dwie części – Nesebar Nowy oraz Stary. Nowy Nesebar to kurort podobny do Słonecznego Brzegu pełen hoteli, sklepów i restauracji.

Nesebar. Widok ogólny.

Niewątpliwie ciekawszą atrakcją turystyczną, jest położony na wyspie Stary Nesebar. Oba miasta łączy wąska grobla. Stare miasto założyli Trakowie już w VIII wieku p.n.e. Jest najstarszym miastem w Bułgarii i jednym z najstarszych w Europie. Miasto było pod panowaniem Greków, Rzymian, Bułgarów i Turków, aby w II połowie XIX wieku ponownie zostać częścią Księstwa Bułgarii. Można tu zobaczyć antyczny grecki amfiteatr, czy pozostałości rzymskich term.

Zabytkowy XVIII wieczny wiatrak.

Przejeżdżając autobusem przez groblę między starym i nowym miastem mijamy zabytkowy XVIII wieczny wiatrak.

Tablica o wpisaniu obiektu na listę UNESCO.

Przy głównej bramie na stare miasto w Nesebarze znajdują się starożytne ruiny murów obronnych mające 1500 lat. Jest też tablica informująca o wpisaniu całości obiektu na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1983 roku. Ponadto, już od 1956 roku miasto było rezerwatem archeologiczno – architektonicznym.

Cerkiew Św. Szczepana

Cerkwie Nesebaru.

Jednak najbardziej charakterystycznymi zabytkowymi budynkami w Nesebarze są średniowieczne cerkwie. Ze względu na ich ilość miasto nazywano w średniowieczu „miastem 40 cerkwi”. Do dziś zachowało się tylko kilka. Cechą wyróżniającą ściany zewnętrzne większości z nich są misternie ułożone w różnych kierunkach cegiełki, ciemny i biały kamień oraz majolikowa ornamentyka. Na zdjęciu powyżej cerkiew Św. Szczepana budowana od XI do XIII wieku. Wewnątrz niej znajdują się malowidła poświęcone Matce Bożej i Jezusowi, które niestety zostały zamalowane wapnem przez Turków po zajęciu miasta w XV wieku. Jednak dziś są odrestaurowane i można je oglądać. Bilet wstępu kosztuje 6 lewa (czyli około 15 złotych). Można też nabyć ważny 2 dni bilet łączony do 5-ciu cerkwi i muzeum archeologicznego za 18 lewa (ok.44 zł). Warto jednak zorientować się najpierw, czy wszystkie one są czynne. My się nie zdecydowaliśmy.

Cerkiew Św. Jana Aliturgetos

Tuż obok cerkwi św. Szczepana znajduje się charakterystyczna cerkiew Św. Jana Aliturgetos (tzn. niepoświęcony) o bogatej ornamentyce ścian. Jak głosi legenda podczas jej budowy w XIII wieku zginął człowiek, a ówczesne prawo kanoniczne zakazywało odprawiania nabożeństw w takich obiektach, dlatego nigdy jej nie poświęcono.

Cerkiew Chrystusa Pantokratora

Na centralnym placu Nesebaru zachowała się cerkiew Chrystusa Pantokratora, która powstała w XIII wieku i jest uważana za jeden z najcenniejszych zabytków sakralnych w całej Bułgarii. Jej fasadę zbudowano na przemian z białego i ciemnego kamienia oraz cegły i ozdobiono ceramicznymi ornamentami.

Cerkiew Św. Jana Chrzciciela

Cerkiew Św. Jana Chrzciciela to surowa budowla z nieobrobionego kamienia, którą wzniesiono już w X wieku. Zbudowana jest na planie krzyża, co może charakteryzować nawiązanie do stylu romańskiego.

Nesebar – cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela

Cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela z XIII wieku zachowała się bez dachu i sklepień, ale na ścianach można podziwiać jej wspaniałą ornamentykę.

Cerkiew Św. Zofii

W samym centrum Nesebaru znajdują się ruiny najstarszej cerkwi w mieście – cerkwi Św Zofii, która powstała w V wieku, a przebudowano ją w wieku IX. Dziś odbywają się tu koncerty i plenery ślubne.

Cerkwie cudnie też wyglądają oświetlone nocą, jak i cały Nesebar, ale o tym będzie oddzielny artykuł.

Domy z nadbudowanymi piętrami.

Charakterystyczne domy.

Najbardziej charakterystycznymi budynkami Nesebaru są domy budowane przez Bułgarów już w XIX wieku na bułgarskim wybrzeżu. Parter z kamienia wyznacza szerokość uliczki, a piętra nadbudowano na charakterystycznych wspornikach, co powoduje wysunięcie pomieszczeń na górze ponad uliczkę.

Domy z nadbudowanymi piętrami.

W niektórych miejscach stykają się prawie dachami. Pierwotnie piętra i wsporniki budowano wyłącznie z drewna, dziś są często murowane, jednak obłożone deskami dla utrzymania stylu.

Charakterystyczna zabudowa.

Warto wejść w boczne uliczki z dala od turystycznych duktów, aby jeszcze dokładniej przyjrzeć się tej architekturze. Nie bój się jednak, że zabłądzisz – alejki nie są ślepe! 🙂

Uliczki ze sklepikami.

Kilka centralnych uliczek usiane jest gęsto sklepikami z pamiątkami, kosmetykami, słodyczami i podróbkami. Są sprzedawcy lodów, czy pizzy, czyli wszystko co potrzebne turyście.

Kawiarenki „zawieszone”nad morzem.

Piękne kawiarenki.

Na szczególną uwagę zasługują restauracji i kawiarenki dosłownie „zawieszone” nad morzem. Przynajmniej takie wrażenie jest przy wejściu.

Kawiarenki „zawieszone” nad morzem.

Te miłe lokale znajdują się na brzegach wyspy, na licznych tarasach, a ich właściciele zapraszają do środka w wielu językach. Można tam zjeść potrawy ze świeżych ryb i owoców morza. Co powiesz na duży półmisek małży w cenie 8 lewa (ok.23 zł) za kilogram? My zdecydowaliśmy się na kawę i usiedliśmy odpocząć w jednym z takich uroczych miejsc. Za dwie kawy espresso zapłaciliśmy 15 zł. Warto też przespacerować się promenadą wokół wyspy, podziwiając te „zawieszone” nad naszymi głowami restauracyjki.

Charakterystyczna zabudowa.

Nesebar jest idealną alternatywą na spędzenie czasu w Słonecznym Brzegu w dni kiedy jest sztorm, lub jest za gorąco, aby iść na plażę, bo piasek parzy w stopy!

Jak się tam dostać?

Ze Słonecznego Brzegu do Nesebaru można iść pieszo, bądź jechać autobusem miejskim nr 1, 5 lub 8 w kierunku na południe. Jedzie się kilkanaście minut, a koszt biletu to 2 lewa, czyli około 3,60 zł. Konduktorzy sprzedający bilety rozumieją we wszystkich językach. Generalnie w Bułgarii osoby pracujące w branży turystycznej mówią po angielsku i rosyjsku. Ci w wieku 40 plus to nawet lepiej po rosyjsku ze względu na pozostałość nauczania w szkole. Mają zresztą również cyrylicę, przez co te dwa języki są do siebie podobne. Możesz mówić też po polsku – zrozumieją Cię, ale często odpowiedzą po bułgarsku.

Domy z nadbudowanymi piętrami.

Będąc w Słonecznym Brzegu odwiedź koniecznie Stary Nesebar. 🙂 Na obejście całości starego miasta potrzeba 2-3 godziny,, ale naprawdę warto. Już dziś zapraszam Cię do Nesebaru nocą, o którym będzie jeden z kolejnych artykułów.

6 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *