BUŁGARIA,  PODRÓŻE

Nesebar nocą – piękny i zjawiskowy.

Cześć. 🙂 Nesebar warto odwiedzić nocą, podobnie jak Słoneczny Brzeg. Pamiętasz jak się tam dostać? Podróżujemy ze Słonecznego Brzegu autobusem komunikacji miejskiej nr 1, 5 lub 8 na południe. Od 10 lipca, kiedy w Bułgarii zaczyna się sezon, wchodzi w życie nowy rozkład autobusów – ostatni powrotny odjeżdża o północy, można więc dłużej cieszyć się spacerami po oświetlonym Nesebarze. Nasza wycieczka trwała od około 20.00 do 22.40, ale to w zupełności wystarczy, aby obejść całość.

Zdążyliśmy pospacerować w okolicach portu i podziwiać zachód słońca. Naprawdę wyglądał bardzo imponująco.

Zachód słońca w Nesebarze.

Uliczki są bardzo urokliwe, a oświetlone sklepiki i restauracje zapraszają do wnętrza. Na ulicach dużo ludzi – przypomina to wieczory w miasteczkach śródziemnomorskich. Całe rodziny z małymi dziećmi spacerujące do późna.

Nesebar. Rzymskie termy z VI wieku.

Większość zabytków jest pięknie oświetlona – na zdjęciu powyżej rzymskie termy z VI wieku, które w dzień wyglądają jak dziura w ziemi, a dopiero ich wieczorne oświetlenie uwypukla większość szczegółów. A poniżej antyczny amfiteatr.

Antyczny amfiteatr.

Oświetlone są także wszystkie zabytkowe cerkwie. Pamiętasz je z artykułu, w którym opisywałem Nesebar w dzień. Dla przypomnienia:

Cerkiew Chrystusa Pantokratora
Cerkiew Św. Zofii.
Cerkiew Św. Jana Chrzciciela.
Cerkiew Św. Paraskiewy.

Cerkiew św. Paraskiewy z XIII wieku, którą pominąłem w poprzednim artykule o Nesebarze, nocą wygląda szczególnie pięknie i zachwyca swoimi ceramicznymi ornamentami na ścianach.

Nesebar nocą.
Charakterystyczne domy nocą.

Charakterystyczne domy na oświetlonych nocą ulicach wyglądają zjawiskowo.

Zamek.

Miłe wrażenie sprawia też ładnie oświetlony zamek, mieszczący się naprzeciwko cerkwi Chrystusa Pantokratora.

Muzyk na murach miasta.

Na murach obronnych przy głównej bramie na stare miasto często wieczorami występują muzycy, grający na żywo na różnych instrumentach. Trafiliśmy na artystę grającego na kobzie stare melodie bułgarskie. Bardzo miło się go słuchało, tym bardziej, że miejscowi intonowali śpiew pod jego melodię. Niesamowite wrażenie!

Będąc w Bułgarii odwiedź koniecznie Nesebar nocą. Nie pożałujesz! 🙂

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *