BUŁGARIA,  PODRÓŻE

Słoneczny Brzeg – plaża, woda i pewna pogoda.

Cześć. 🙂 Słoneczny Brzeg to plaża, woda i pewna pogoda. Tytuł nie jest przesadzony. To była moja druga w życiu wizyta w Słonecznym Brzegu na bułgarskim wybrzeżu Morza Czarnego. W 1976 roku do Bułgarii jechałem z rodzicami pociągiem 2 doby, dziś zajmuje to 1 godzinę i 45 minut samolotem. Jak już pisałem „objazdówka” po Turcji nie wypaliła, więc wykupiliśmy 8 dniowy pobyt w Bułgarii w formule last minute z biura podróży TUI.

Miło jest wysiąść na lotnisku w Burgas i poczuć to „buchnięcie” gorącego powietrza. Odprawa, jak i rozlokowanie w poszczególnych autokarach przeszły bardzo sprawnie Burgas jest oddalone od Słonecznego Brzegu o 30 km, więc po godzinie byliśmy w hotelu.

Słoneczny Brzeg. Plaża.

Dzisiejszy Słoneczny Brzeg to duża i znana miejscowość wczasowa z dziesiątkami hoteli i pełną infrastrukturą turystyczną.

Słoneczny Brzeg. Plaża.

Słoneczny Brzeg plaża.

Piękna, piaszczysta plaża o szerokości średnio 40 metrów ciągnie się przez cały kurort, a więc około 6 kilometrów. Łączy się z plażami w sąsiednich miasteczkach Nesebar i Sveti Vlas, co daje łącznie ponad 10 kilometrów. Plaża należy do programu Błękitnej Flagi zrzeszającego miejscowości nadmorskie spełniające najwyższe unijne wymogi ochrony wody.

Słoneczny Brzeg. Plaża.

Zresztą sama plaża jest regularnie sprzątana i każdego wieczoru ratrakowana specjalnymi przesiewaczami do piasku.

Pewna pogoda od wschodu słońca.

Słoneczny Brzeg pogoda.

Słoneczny Brzeg to pogoda pewna, stabilna i niezmienna od lat. Jak wskazują dane wieloletnie w terminie 7-14 lipca temperatura powietrza waha się między plus 29 – 32 °C w dzień i około plus 22°C w nocy, a temperatura wody między plus 25 – 27 °C. I tak rzeczywiście było. Choć jednego dnia był sztorm, to jednak 7 dni było upalne i słoneczne (może poza jednym pochmurnym popołudniem). Około godziny 14.00 piach na plaży nagrzewa się tak, że parzy stopy. Nie ma dylematu: „czy na rano wyschną nam ręczniki?”, bo wywieszone w dzień na balkonie często za godzinę były suche. 🙂

Słoneczny Brzeg. Plaża.

Nasza odważna decyzja o wyjeździe w dobie koronawirusa zaprocentowała brakiem turystów. Na plażach było PUSTO, puściutko! Nieliczne osoby na ręcznikach, lub leżakach w 3 rzędach od morza. Żadnego parawaningu i wygradzania swoich plażowych M-4. Sezon zaczyna się tam 10 lipca – i rzeczywiście trochę ludzi, głównie miejscowych przyjechało, na weekend. Ale zasadniczo ponad ¾ hoteli stało pustych. Nie wyobrażam sobie, jaki byłby tłok, gdyby wszystkie były wypełnione w 100 %. Podobnie większość stoisk, straganów, budek z jedzeniem, czy wesołe miasteczko dopiero się organizowały i przygotowywały do sezonu.

Słoneczny Brzeg. Deptak.

W Słonecznym Brzegu każdy znajdzie coś dla siebie – bezpieczna plaża z płytką wodą sprzyja kąpielom rodzin z małymi dziećmi, a spragnieni rozrywek nocnych znajdą kluby na deptaku. Jest Aquapark, kilka wesołych miasteczek i niezliczone restauracje. Plaża jest strzeżona przez ratowników, a dla miłośników większych dawek adrenaliny są przejażdżki skuterami wodnymi, czy paragliding.

Tu jest tanio!

Ponadto największy plus – w Bułgarii jest tanio. Nasz wyjazd na 8 dni biorąc pod uwagę standard hotelu, ilość wyśmienitego jedzenia, które zjedliśmy, czy zakup pamiątek na pewno wyniósł nas taniej niż nad Bałtykiem. Ale co kto lubi. 🙂 My akurat nie mamy żadnych sentymentalnych wspomnień znad Bałtyku, więc jedziemy tam, gdzie jest ciepło i tanio.

Kawa z automatu. Koszt 1,20 zł.

Wyśmienita kawa z automatu za 1,20 zł, duży kawał pizzy za około 7-8 zł, woda mineralna za 2 zł, czy bilety komunikacji miejskiej za 3,60 zł w zupełności nam wystarczą.

Waluta Bułgarii – lewy.

Walutą bułgarską są lewy – jedna lewa =100 stotinek = około 2,40 zł. Gotówkę wypłaciliśmy w bankomacie Euronetu, jednak ze względu na sporą prowizję, bardziej opłaca się wymienić euro w kantorze, których jest bez liku. W dużych sklepach można płacić kartą, ale w małych sklepikach, w autobusach, czy automatach w grę wchodzi tylko gotówka.

Słoneczny Brzeg. Całodobowa piekarnia.
Słoneczny Brzeg. Całodobowa piekarnia.

Fajnym rozwiązaniem są czynne 24 godziny na dobę piekarnie. To sklepiki z różnego rodzaju bułkami na słodko i słono, pizzerinkami i zapiekankami, ale spotykaliśmy też sałatki, czy zupy. Wszystko świeżutkie i gorące. Wokół sklepiku znajdują się lodówki z napojami, czy lokalnymi kefirami i oczywiście automat do kawy. Koszt dużej bułki z serem i kefiru to 6-7 złotych, a wielkiego croissanta z czekoladą i kawy automatu – około 8 złotych. Do tego stoliki, gdzie można usiąść i zjeść. Piekarenki są często połączone z przystankami autobusowymi, na których zatrzymuje się mnóstwo miejscowych – łapią bułę i kefir i odjeżdżają.

Rozkład jazdy to sugestia.

Zresztą nie specjalnie koliduje to z ruchem autobusów, które kursują nieregularnie, a rozkład jazdy jest jedynie sugestią. 🙂 Zdarzyło się, że nie przyjechały 2 pod rząd, kursujące co 20 minut i czekaliśmy prawie godzinę.

Słoneczny Brzeg. Żółte taksówki.

Możesz przemieszczać się też żółtymi taksówkami, które czekają na turystów praktycznie na większości skrzyżowań, jednak kosztują około 7 złotych za kilometr. Główną promenadą wzdłuż plaży jeździ traktorek przerobiony na kolejkę z wagonikami – duża atrakcja, szczególnie dla dzieci.

Uwaga na oczy.

Słoneczny Brzeg to raj dla osób lubiących morskie i słoneczne kąpiele. Zalecamy jednak filtr UV. Słońce przypieka mocno już od wczesnego przedpołudnia. Warto też pamiętać, że woda w Morzu Czarnym jest 5-cio krotnie bardziej słona niż w Bałtyku, co może powodować podrażnienia np. oczu. Niestety na plaży nie ma pryszniców, więc po kąpieli morskiej biegusiem do hotelu spłukać się słodką wodą. 🙂

Słoneczny Brzeg. Kolekcja muszli.

Rano, jeszcze przed wschodem słońca polecam jogging boso po plaży, kiedy można znaleźć ładne muszle. Spotkać można także małe kraby.

Słoneczny Brzeg. Plaża o wschodzie słońca.

Sam wschód słońca również jest imponujący.

Słoneczny Brzeg. Plaża w zachodzącym słońcu.

A wieczorem spacer brzegiem morza oświetlonego zachodzącym słońcem.

Słoneczny Brzeg. Plaża.

To był naprawdę piękny czas – wypoczynek, morskie kąpiele, opalanie, budowanie zamków z piasku, zwiedzanie, fotografowanie, luksusowy hotel z pysznym jedzeniem. Słoneczny Brzeg spełnił wszystkie nasze oczekiwania.

Zachęcam Cię do wyjazdu do Słonecznego Brzegu, który jest nazywany Las Vegas Europy Wschodniej. Dlaczego Las Vegas? – o tym będzie w kolejnym wpisie. 🙂 Już dziś Cię zapraszam. Paweł.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *