PODRÓŻE,  WIELKA BRYTANIA

Eden Project – raj na ziemi.

Cześć. 🙂 Dziś odwiedzimy Eden Project. Jak dla mnie to raj na ziemi. To ogród botaniczny w przepięknej Kornwalii. Byłem tam latem 2018 roku. W artykule pt. „Pierwszy krok” pisałem, że ogrody, poza podróżami i bieganiem to moja trzecia pasja.

Eden Project. Mapa ogólna.

Eden Project znajduje się w miejscowości Bodelva, niedaleko miasta St. Austell. Łączy w sobie cechy zarówno przebogatego ogrodu botanicznego, jak i eko parku rozrywki. Istotną rolę pełni tutaj aspekt edukacyjny, pokazujący zależności zachodzące w naturze i uczulający odbiorcę na rolę ochrony środowiska.

Już w strefie zakupu biletów można zobaczyć ruchomą aranżację pokazującą co stałoby się z człowiekiem, gdyby rośliny zniknęły z powierzchni ziemi. Byłem pod wrażeniem, kiedy kilkuletnie dzieci z przerażeniem obserwowały, jak przestają istnieć drewniane meble, książki, a następnie z braku tlenu zdychają zwierzęta i umierają ludzie.

Bilety do Eden Project nie są tanie, ale biorąc pod uwagę bogactwo kolekcji roślin, naprawdę warto! Poza tym, jak w wielu atrakcjach Wielkiej Brytanii bilet ważny jest przez rok i upoważnia do nieograniczonej liczby wejść. Szczegóły zakupu biletów pod adresem: www.edenproject.com/buy-ticket.

Eden Project. Tak wyglądał przed rozpoczęciem prac.

Biom zewnętrzny.

Eden Project powstał na terenie wyeksploatowanej i opuszczonej odkrywki kaolinu. Wybudowano go w latach 1998 – 2000, a dla zwiedzających otwarto w 2001 roku. Porównując zdjęcia terenu sprzed rozpoczęcia prac o obecnym stanem aż trudno sobie wyobrazić skalę prac włożonych w adaptację tego terenu.

Kolekcje roślin.

W Eden Project zgromadzono około 18 tysięcy gatunków roślin. Podzielono je na 3 części – tzw. biomy – zewnętrzny, tropikalny i suchy.

Kolekcje roślin.

Rośliny w biomie zewnętrznym rosną na świeżym powietrzu, wykorzystując łagodny klimat Kornwalii. Zgromadzono tu pokaźną liczbę gatunków z klimatu umiarkowanego i śródziemnomorskiego.

Rośliny prehistoryczne.

Istnieje tu też pokaźna kolekcja reliktowych roślin prehistorycznych.

Szklarnie.

Pozostałe dwa biomy znajdują się w dwóch ciekawie zaprojektowanych szklarniach (właściwie lepszym słowem byłoby „foliarniach”). Na pierwszy rzut oka wyglądają jak ogromne piłki nożne. Naprawdę robią oszałamiające wrażenie z tarasu widokowego.

Szklarnie.

Konstrukcje są wykonane ze stalowych ramek, pomiędzy którymi rozpięto pięcio- i sześciokątne nadmuchiwane „poduchy” ze specjalnej wielowarstwowej folii. Dają przez to uczucie lekkości – zresztą właśnie ze względu na ciężar konstrukcji zrezygnowano ze szkła.

Biom tropikalny.

Biom tropikalny.

W większej „szklarni” znajduje się biom tropikalny. Obiekt o powierzchni 1,3 hektara, długości 200 metrów i wysokości 55 metrów (tyle co 20-sto piętrowy budynek) jest oficjalnie uznany za największy tego typu obiekt na świecie.

Biom tropikalny.

Rośnie w nim deszczowy las tropikalny z bananowcami, kauczukowcami oraz palmami.

Biom tropikalny.

Jest też mała plantacja ryżu. Im bliżej kopuły tym cieplej – w szczycie temperatura wynosi plus 35 °C, a wilgotność 90 %. Naprawdę parno, duszno i gorąco – pamiętaj o tym przed wejściem, żeby nie ubrać się zbyt grubo i zabierz ze sobą butelkę wody!

Biom suchy.

Biom suchy.

W mniejszej „szklarni” o powierzchni 0,6 ha znajduje się biom suchy – śródziemnomorski. Jest tam chłodniej – maksymalnie plus 25 °C.

Biom suchy.

Rośnie tutaj roślinność z terenów suchych – kaktusy, oliwki, cytrusy. Jest tu miło i pachnąco. Przy stolikach można odpocząć i coś zjeść.

Czas na obiad.:)

Korzystają z tego także żyjące tu wolno ptaki, odżywiające się pysznościami pozostawionymi przez ludzi. 🙂 Odbywają się też tutaj kameralne koncerty. Dodatkowa scena z większą widownią znajduje się również na terenie otwartym.

Wystawa rzeźby.

Ponadto, w Eden Project odbywają się wystawy rzeźby – tu akurat pośród krzewów winorośli grupa rzeźb przedstawiająca taniec Bachusa.

Rzeźba pszczoły.

A na zewnątrz pośród kwiatów ogromna rzeźba pszczoły. Pszczelarstwo i zapylanie roślin są również bardzo ważnym aspektem edukacyjnym obiektu.

Core – centrum edukacyjne.

Kolejnym budynkiem na terenie Eden Project jest Core – czyli Rdzeń. Nazwa mogła wziąć się stąd, że znajduje się tu całe centrum edukacyjne, a właśnie edukacja jest najważniejszym przesłaniem całego obiektu. To dziwny budynek z miedzianym dachem w kształcie kolców. W Core dzieci dowiadują się jak założyć kompost, jak łapać wodę deszczową, czy jak zbudować domki dla owadów. Odbywają się również zajęcia plastyczne, na których dzieci lepią z gliny np. doniczki do kwiatów. Są też mikroskopy z gotowymi preparatami, bądź materiał roślinny do samodzielnego tworzenia preparatów.

Ceramiczna rzeźba sinicy Infinity Blue.

Core – centrum edukacyjne.

W głównej hali Core stoi ceramiczna rzeźba Infinity Blue. Ma 8,5 metra wysokości i jest jedną z najwyższych tego typu budowli na świecie. Powstała, aby oddać hołd sinicom – mikroskopijnym organizmom, które 3 miliardy lat temu zaczęły wytwarzać tlen. Do dziś potomkowie sinic żyją w roślinach w postaci chloroplastów i wytwarzają tlen w każdym „oddechu”, które symbolizują kółka pary wytwarzane przez rzeźbę. Ceramiczna rzeźba oddaje też hołd budowniczym Eden Project – kaolin wydobywano właśnie do produkcji ceramiki. Można tu obejrzeć film edukacyjny ukazujący kolejne etapy przebudowy odkrywki.

Rzeźba nasionka o wadze 70 ton!

Ponadto, w Core odbywają się wernisaże sztuki, a ciekawostką jest mierząca 4 metry wysokości rzeźba nasionka (Seed), ważąca 70 ton i będąca stałym elementem ekspozycji. Podobno artysta rzeźbił „Nasionko” przez 40 lat! 🙂

Zjazd na linie.

Pisałem na początku, że Eden Project to także park rozrywki – z pobliskiego wzgórza można wykupić zjazd na linie ponad całą panoramą obiektów. Ale to dla odważnych. 🙂

Jak w każdym tego typu obiekcie można posilić się w restauracji, a przy wyjściu jest sklepik z pamiątkami.

Jeśli będziesz w pobliżu – odwiedź koniecznie Eden Project! 🙂 Dla miłośników roślin, takich jak ja, to niezapomniane przeżycie. Dla pozostałych – wspaniały walor edukacyjny, pokazujący człowiekowi zależności zachodzące w otaczającej go przyrodzie. Zapraszam serdecznie. Więcej informacji znajdziesz na stronie www.edenproject.com. Pozdrawiam Paweł.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *