AUSTRIA,  PODRÓŻE

Wiedeń w 3 dni – dzień pierwszy – odwiedziny Wenus.

Cześć. 🙂 Zwiedzaliśmy Wiedeń w 3 dni. Zapraszam na relację. Byłem tam z Żoną latem 2017 roku. Podobnie jak do czeskiej Pragi jechaliśmy nocą nieistniejącym już Polskim Busem z Krakowa. W Wiedniu byliśmy o 4.00 rano.

Meldujemy się w Hostelu Do Step Inn.

Nocowaliśmy w Hostelu Do Step Inn koło dworca Wien Westbahnhof. Dostaliśmy się tam metrem i zostawiliśmy swoje rzeczy, żeby móc swobodnie zwiedzać. A w hostelu niespodzianka – cała obsługa to Polacy. Hostel znajduje się w dwóch budynkach oddalonych od siebie około 200 metrów – zameldowaliśmy się w jednym budynku, gdzie była recepcja, a mieszkaliśmy w drugim. Pokój był niewielki, toalety i prysznice na korytarzu, ale wszędzie czyściutko i schludnie. W piwnicy znajdował się aneks kuchenny z pełnym wyposażeniem. W recepcji dostaliśmy też mapę Wiednia i ulotki z lokalnymi atrakcjami.

Wiedeń. Hostel Do Step Inn.

Wszystkie bilety wstępu kupiliśmy przez internet i zabraliśmy ze sobą już wydrukowane. Można też kupować bilety na miejscu w kasach biletowych, a dodatkowo po wykupieniu specjalnej Vienna City Card można dostać zniżki na bilety komunikacji miejskiej oraz do niektórych obiektów. My jednak baliśmy się, że w sezonie będą długie kolejki, a zależało nam na jak najlepszym wykorzystaniu czasu. Dlatego na miejscu w automacie dokupiliśmy tylko 3-dniowe bilety na komunikację miejską. Poruszaliśmy się metrem i tramwajem.

No to rozpoczynamy zwiedzanie.

Nad ranem, po przyjeździe i zostawieniu bagażu w hostelu, udaliśmy się na niedzielną mszę do katedry Św. Szczepana na godzinę 7.00. Wstęp do katedry kosztuje 5,5 euro, ale na mszę świętą wchodzisz do środka za darmo, a po mszy możesz zwiedzać tak długo, jak chcesz.

Wiedeń. Katedra Św. Szczepana.

Realizując program Wiedeń w 3 dni koniecznie odwiedź Muzeum Historii Natury. Dla nas był to najważniejszym punkt naszej wycieczki było, ponieważ mieszka w nim Wenus. A konkretnie – Wenus z Willendorfu. Właściwie to ze względu na nią przyjechaliśmy do Wiednia. Paleolityczna figurka o wysokości 11,1 cm ma 29,5 tysiąca lat i symbolizuje ówczesny kanon piękna, który preferował kobiety o obfitych kształtach. Wenus z Willendorfu jest przepiękna jak na swój wiek. 🙂

Wiedeń. Muzeum Historii Natury. Wenus z Willendorfu.

Warto zobaczyć całe Muzeum Historii Natury – kolekcje skał, meteorytów i zwierząt – także prehistorycznych. Wstęp kosztuje 10 euro. Ciekawostką niech będzie kryształ soli z Wieliczki o wadze ponad 1 tony, czy też ruchomy, ryczący dinozaur.

Wiedeń. Muzeum Historii Natury. Tonowa bryła soli z Wieliczki.
Wiedeń. Muzeum Historii Natury. Ruchomy dinozaur

W muzeum można też prześledzić całą ewolucję człowieka. Na dokładne zwiedzenie całości potrzeba około 4 godzin – ale naprawdę warto!

Wiedeń. Muzeum Historii Natury. Ewolucja czlowieka.

Troszkę zabawy.

Zaraz po obiedzie pojechaliśmy na Prater do muzeum figur woskowych Madame Tussauds zobaczyć jak wyglądali na żywo cesarzowa Sisi czy cesarz Franciszek Józef. Taka trochę dziecinada, ale od czasu do czasu lubimy przeżyć coś takiego.

Wiedeń. Madame Tussauds. Cesarzowa Sisi.
Wiedeń. Madame Tussauds. Cesarz Franciszek Józef.

Bilety na różne atrakcje Prateru są łączone i wtedy jest taniej. My kupiliśmy wstęp do muzeum figur razem z diabelskim młynem za 26,40 euro od osoby. Można je łączyć także z innymi atrakcjami np. z wjazdem na wieżę telewizyjną, ale trzeba zalogować się przez stronę internetową wieży.

Wieczorem jeszcze krótki spacer główną ulicą Ring i zdjęcia przy pomnikach Straussa i Mozarta. Czy wiesz, że złoty pomnik Straussa to najczęściej fotografowany pomnik w całym Wiedniu? :).

Wiedeń. Złoty pomnik Straussa.

Uff!…, sporo tego było jak na jeden dzień. Jedziemy odpoczywać, ponieważ na jutro mamy już wykupione bilety do pałacu Schönbrunn, najstarszego na świecie ZOO i na najstarszy na świecie diabelski młyn. Wiedeń w 3 dni to bogata opcja zwiedzania. Już dziś zapraszam Cię do lektury. Do zobaczenia. Paweł. 🙂

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *