PORADY,  WSPOMNIENIA

Czy masz już plany na Nowy 2020 Rok?

Witam Cię ponownie i cieszę się, że jesteś. Czy masz już na plany na nowy Nowy Rok? Jakieś postanowienia?

Ludzie nie planują przegranej – przegrywają, bo nie planują” – to motto kiedyś usłyszałem i zapadło mi chyba już na zawsze w mojej świadomości. Nie wiem kto jest jego autorem, ale miał całkowitą rację i trafił w samo sedno sprawy, przynajmniej jeśli chodzi o mnie.

Miej cel.

Jeśli będziesz miał w życiu cel – będą Ci sprzyjały wiatry” – mówił mój nieżyjący Dziadek. No właśnie – dziś myślę, że muszę wiedzieć dokąd chcę dopłynąć już w momencie, kiedy stawiam żagle.

Jeszcze 10 lat temu żyłem chaotycznie – właściwie rytm mojego życia wyznaczało codzienne pójście do pracy. Rzeczy do zrobienia po pracy robiłem albo nie. Planów urlopowych specjalnie nie miałem, a jeśli już na ten urlop się decydowałem, to jechałem z rodziną do Białego Dunajca do zaprzyjaźnionych Górali. Chodziliśmy po Tatrach, kąpaliśmy się w gorących źródłach w Oravicach na Słowacji, ale ta decyzja co robimy jutro przeważnie zapadała w ostatniej chwili, a ewentualna poranna niepogoda te plany modyfikowała. Żyłem trochę bez ładu i składu i naprawdę chwilami czułem się przegrany – tak jak we wstępnym motto.

Na pewno bardzo pomogła mi praca w ogrodzie. Ogród to też jedna z moich pasji – jak pisałem w pierwszym wpisie pt. Pierwszy krok. Ogród uczy systematyczności i determinacji. To co jest do zrobienia wiosną – trzeba zrobić wiosną bo latem jest za późno i znów chwasty po pas. 🙂 Ogród uczy wykorzystania czasu – zrobię to dziś, bo dziś jest ładna pogoda bo może jutro będzie lało.

Od 2010 roku nauczyłem się planować – i nadal się uczę. Planuję każdy kolejny dzień – co będę robił jutro. Planuję po to, żeby mieć obraz tego co jutro chcę robić, na co mam ochotę, co zrobić powinienem, a co zrobić muszę. Jeśli zaplanuję jutro trening to po to, żeby go zrobić bo jest częścią większego planu treningowego – a jeśli się nie uda to trudno. Zdarza się i to nawet dosyć często, że nie zrealizuję założeń zaplanowanych na dany dzień w stu procentach. Mam jeszcze kilka rzeczy do zrobienia, których nawet jeszcze nie zaplanowałem kiedy je zrobię. 🙂 To jest proces, który wciąż trwa.

Plany biegowe.

Planuję bo wcześniej oznacza… taniej – przynajmniej w przypadku większości imprez biegowych. Wpisowe na bieg jest najniższe na początku zapisów i często jest to 50 % kwoty wpisowego przed samą imprezą. Poza tym niektóre imprezy biegowe wymagają ode mnie kilkumiesięcznego okresu przygotowań. Tak było np. w przypadku mojego pierwszego maratonu we wrześniu 2019 roku – ale o tym napiszę w oddzielnym wpisie. Ja lubię wiedzieć z dużym wyprzedzeniem gdzie będę biegł. Jakie więc plany na Nowy Rok? W 2020 roku mam zaplanowany 6 stycznia – Bieg Trzech Króli w Łodzi, 12 stycznia – Nocny Bieg dla WOŚP w Kutnie, 28 marca – Mistrzostwa Świata w Półmaratonie w Gdyni, 19 kwietnia – DOZ Maraton w Łodzi, 16 maja – Bieg Ul. Piotrkowską Rossmann Run w Łodzi. Latem mam zaplanowany półmaraton w Ciechocinku, jesienią maraton w Warszawie i kolejną Kutnowską Za-Dyszkę.

Nie piszę tego żeby się chwalić, ale pokazać Ci, że staram się żyć tym co robię – mam marzenia i podejmuję decyzje o ich realizacji. Jeśli się nie uda z przyczyn niezależnych ode mnie to trudno, ale ja przynajmniej sam przed sobą jestem w porządku, że zrobiłem wszystko co było w mojej mocy.

Podróże.

W przypadku podróżowania nie zawsze wcześniej oznacza taniej. Czasem impreza w biurze podróży kosztuje taniej w first minute, a czasem w last minute. Zauważyłem przeglądając strony Fly4free, że np. bilety lotnicze tanich linii najtaniej kupię 3 miesiące przed wylotem, ale czartery już niekoniecznie – często tańsze są przed samym wylotem. Jeśli lubisz planować z wyprzedzeniem – znajdziesz tanie oferty first minute, jeśli wolisz spontan to w ostatniej chwili. Zauważyłem też, że częste promocje zdarzają się z okazji otwarcia nowego połączenia lotniczego. Ja z Żoną mamy zaplanowaną objazdówkę w Turcji z biurem podróży ITAKA pod tytułem „Orient Extra”.

A czy Ty masz już plany na Nowy Rok? W tym Nowym Roku 2020 życzę Ci realizacji Twoich planów i zamierzeń oraz determinacji w ich realizacji. A może jako postanowienie noworoczne przyjmiesz sobie : „zacznę planować”. Życzę żeby nie ogarnęło Cię zniechęcenie i nie zabrakło pomysłów na ciekawe podróże i fascynujące biegi. Sobie też tego życzę.

Będzie mi bardzo miło spotkać się z Tobą ponownie już w Nowym 2020 Roku!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *